Zawody przyszłości, czyli w jakim kierunku warto się szkolić

Zawody przyszłości, czyli w jakim kierunku warto się szkolić

W dzisiejszych czasach możliwości zawodowe na rynku pracy są duże. Pracodawcy ogromną wagę kładą na odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności praktyczne. Myśląc o swojej przyszłości zawodowej, należy brać pod uwagę zmieniające się trendy. Choć trudno jednoznacznie powiedzieć, jak będzie wyglądał rynek pracy za piętnaście lat, można przewidzieć, które zawody sprawdzą się w niedalekiej przyszłości, a na które zacznie maleć zapotrzebowanie. Oto nasza lista zawodów przyszłości!

Masażysta, fizjoterapeuta

Rozwój technologii sprawia, że dziś sporą część pracy wykonuje się, siedząc przy komputerze. To zaś oznacza bóle pleców i problemy z kręgosłupem. Ponadto szybki tryb życia i dużo stresu przekładają się na różne dolegliwości związane z ciałem. Właśnie dlatego masażyści i fizjoterapeuci nie muszą bać się o swoją pracę – coraz więcej osób decyduje się na poprawę jakości życia, dbając o siebie i o swoje ciało. Maszyny jeszcze długo nie zastąpią sprawnych ludzkich rąk.

Opiekun medyczny

Zawód przyszłości to zdecydowanie opiekun medyczny. Pomoc osobom chorym, starszym czy z niepełnosprawnościami jest stale potrzebna w naszym kraju i na całym świecie. Wymaga ona odpowiednich umiejętności i wiedzy, jednakże nietrudno zdobyć stosowne kompetencje dzięki licznym kursom i szkoleniom. Lekarze, pielęgniarki czy opiekunowie osób starszych również będą poszukiwani, nie tylko w najbliższych latach, ale i dużo dłużej. W tym zawodzie potrzebne też są umiejętności miękkie, dlatego decydując się na branżę medyczną, dobrze jest lubić pracę z ludźmi.

Dietetyk

Trend dbania o swoje zdrowie wzrasta z każdym rokiem, a ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na to, co jedzą. Wiąże się to też z różnymi chorobami, które wykluczają niektóre pokarmy. Właśnie dlatego szkolenie się w dietetyce może zapewnić w przyszłości dobrze płatną pracę. Układanie jadłospisów, czy to w ramach zwykłej diety, czy też szczególnej, a także ogólne doradztwo w zakresie jedzenia i walka z otyłością to umiejętności, które zawsze będą pożądane na rynku pracy.

Technik rachunkowości

Mimo dużej automatyzacji różnych dziedzin rachunkowość to branża, którą trudno całkiem zastąpić przez maszyny. Do interpretacji ważnych, skomplikowanych dokumentów potrzebny jest otwarty na różne możliwości ludzki umysł. W niemal każdej firmie w dziale księgowym czy też w instytucjach finansowych poszukiwany jest technik rachunkowości. Złożone kompetencje księgowych zawsze pozwolą im znaleźć pracę, musi minąć bowiem wiele lat, by wszystkie ich umiejętności mogły zostać zastąpione przez AI.

Pracownik branży IT

Jednym z najszybciej rozwijających się sektorów jest oczywiście branża IT. Choć teraz wiele czynności wykonuje sztuczna inteligencja, nowe technologie oznaczają też nowe zawody z zakresu IT. Nauka programowania czy informatyki daje mnóstwo możliwości. Dziś nieustannie powstają coraz to nowsze gry komputerowe czy aplikacje, a wszystko to pod nadzorem specjalistów pracujących w sektorze IT. Nawet jeśli AI potrafi już wygenerować kod, to wciąż popełnia błędy i nie jest w stanie bezbłędnie stworzyć większych projektów bez ingerencji ludzkiej. Świat ulega cyfryzacji, rozwijając się bardzo dynamicznie, specjaliści ds. IT będą więc stale poszukiwani na rynku pracy, nawet jeśli ich kompetencje miałyby być wykorzystywane w przyszłości w nieco inny sposób.

Zawody przyszłości a rozwój sztucznej inteligencji

Postęp technologiczny wzrasta w ogromnym tempie, a sztuczna inteligencja małymi krokami zaczyna zastępować ludzi. Zautomatyzowane zakłady produkcyjne wymagają czasem jedynie kontroli i zarządzania ze strony człowieka, podczas gdy roboty wykonują całą pracę. Popularny Chat GPT powoli zaczyna wypierać m.in. copywriterów, a inne programy – grafików – poprzez błyskawiczne generowanie różnych obrazów czy ilustracji. Warto jednak pamiętać, że AI wciąż nie potrafi wykonywać wielu czynności i konieczny jest nadzór ludzki. Prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat, zanim człowiek zostanie całkowicie wyparty w niektórych branżach.

Choć rynek pracy się zmieni, specjaliści nadal będą potrzebni, mimo że może to oznaczać wykonywanie mniej oczywistych czynności, takich jak kierowanie sztuczną inteligencją.