Kursy i szkolenia Medyczne Dietetyka
Kurs dietetyki to świetna okazja, aby zdobyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania, planowania diet i zapobiegania chorobom związanym z nieprawidłowym żywieniem. Dzięki kursowi dietetyki zdobędziesz wiedzę z zakresu planowania diet, podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe, a także lepiej zrozumiesz wpływ odżywiania na zdrowie. Polecamy też kierunek opiekun medyczny w szkole policealnej – zapewniamy możliwość zdobycia odpowiedniego wykształcenia!
Dietetyk to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się dostarczaniem informacji o racjonalnym żywieniu, w tym o planowaniu i przygotowywaniu posiłków, zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Uczy jak zapobiegać niektórym chorobom poprzez zmianę diety i nawyków żywieniowych. Najczęściej pracuje w zakładach żywienia zbiorowego, ale także w wielu innych miejscach i skutecznie radzi sobie, chociażby podczas zapobiegania chorobom żywieniowo zależnym, takim jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, czy choroby serca. Dziedzina dietetyki powiązana jest z takimi naukami jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia.
Dobry dietetyk powinien posiadać szereg cech i umiejętności, które pozwalają mu efektywnie wspierać pacjentów w poprawie zdrowia i nawyków żywieniowych. Jakie cechy i umiejętności powinien mieć dietetyk? Odpowiadamy:
komunikatywność – dietetyk będzie niemal cały czas rozmawiał ze swoimi pacjentami. Musi umieć jasno i przystępnie tłumaczyć zagadnienia związane z dietą, edukować pacjentów oraz motywować ich do działania.
cierpliwość – wprowadzenie zmian w diecie, czy zauważenie efektów to długotrwały proces, dlatego osoba musi wyróżniać się opanowaniem i spokojem.
empatia i zrozumienie – osoba wykwalifikowana musi w pełni poznać potrzeby, słabości oraz obawy swoich podopiecznych, by wiedzieć, jak najlepiej im pomóc i wesprzeć podczas diety.
dokładność i dbałość o szczegóły – dietetyka to dziedzina, która bazuje na analizowaniu wyników badań, planowaniu diety oraz monitorowaniu postępów pacjenta, dlatego dietetyk musi posiadać umiejętność analitycznego myślenia.
elastyczność – dietetyk musi zawsze dopasować się do preferencji i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dietetyk udziela porad dotyczących prawidłowego odżywiania, a także tworzy indywidualne plany żywieniowe, dostosowane do wieku, stylu życia, stanu zdrowia. To specjaliści do prowadzenia edukacji żywieniowej, a także edukacji z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Dodatkowo dietetyk regularnie monitoruje postępy pacjenta, sprawdzając, czy dieta przynosi oczekiwane rezultaty i w razie potrzeby wprowadza korekty. Także doskonale sprawdzi się do wspomagania leczenia schorzeń powstałych w wyniku nieprawidłowego żywienia.
Oto miejsca, gdzie dietetyk znajdzie zatrudnienie:
w placówkach żywienia zbiorowego,
w publicznych, jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
w poradniach dietetycznych,
w placówkach sportowych,
w organizacjach konsumenckich,
w firmach cateringowych,
w placówkach edukacyjnych (szkoły, przedszkola),
w zakładach dostarczających pożywienie np. do szpitali,
w domach opieki, czy sanatoriach,
w instytucjach zajmujących się problematyką żywieniową,
w prywatnych gabinetach dietetycznych.
Kierunek dietetyka jest szeroki i w zależności od specjalizacji, dietetyk będzie mógł podjąć pracę w konkretnych placówkach. Dietetyka kliniczna pozwala na pracę w szpitalach, czy klinikach, a także w domach seniora, natomiast dietetyka sportowa w ośrodkach sportowych, czy klubach fitness. Umiejętności absolwenta oraz wiedza z zakresu dietetyki otworzą ścieżkę do planowania racjonalnego żywienia, prowadzenia badań w dziedzinie żywienia oraz kontroli jakości żywności, a także tworzenia indywidualnych diet pozwalających na osiągnięcie zamierzonych efektów.
Czas trwania: 30 godzin
System nauki: zaocznie, dziennie lub wieczorowo
Cena: 895 zł (min 4 osoby w grupie)
W cenie zapewniamy:
• materiały wykorzystywane podczas kursu
Dokumenty wymagane do zapisu:
• Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (do wglądu)
Program kursu:
• Wprowadzenie do żywienia dietetycznego
• Normy Żywienia i racje pokarmowe
• Zasady układania jadłospisów
• Komponowanie jadłospisów dla poszczególnych diet
• Charakterystyka różnych diet w tym: bogato i nisko-białkowej, lekkostrawnej , przy alergiach
• Żywienie w cukrzycy
• Podstawy kalkulowania cen posiłków
Dokumenty po ukończeniu kursu:
• Certyfikat ukończenia kursu/szkolenia
• Zaświadczenie o ukończeniu kursu na druku MEN
Kontakt:
tel. 797 746 786
e-mail: szkolenia@faber.edu.pl
FABER Centrum Kształcenia
ul. Karmelicka 43a/2 I piętro, 31-128 Kraków
797 746 786 e-mail: szkolenia@faber.edu.pl