Zawody przyszłości – florysta, masażysta, technik elektryk, a może informatyk?

Dzisiejsza młodzież szkolna za kilka, kilkanaście lat stanie przed wyborem co robić dalej? Jaką szkołę wybrać? Jakie studia ukończyć i czy na pewno, żeby pracować i zarabiać. Wielu pedagogów związanych ze szkolnictwem zawodowym może powiedzieć, że młodzi ludzie nie wiedzą w jakim kierunku prowadzić swoją edukację, by później nie martwić się o pracę. Znalezienie zawodu z przyszłością, w którym będziemy czuli się dobrze i otrzymamy satysfakcjonujące wynagrodzenie nie jest takie proste. Do niedawna przepustką do znalezienia dobrze płatnej pracy były studia. Obecnie rynek pracy jest nasycony ludźmi z wyższym wykształceniem, a to nie zawsze gwarantuje otrzymanie dobrze płatnej posady. Obecnie pracodawcy oczekują od potencjalnego pracownika nie tylko wiedzy merytorycznej, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności, które możemy zdobyć uczęszczając do szkoły policealnej lub na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. W takim razie jakie zawody mają przyszłość? Co będzie popularnym zawodem za 5, 10 czy 15 lat? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.

Jaką szkołę wybrać?

Wszystko zależy od predyspozycji oraz zainteresowań młodych ludzi. Jedni mają umysł matematyczny, inni humanistyczny a jeszcze inni czysto techniczny. Są również osoby uzdolnione sportowo, plastycznie, muzycznie czy teatralnie. Każdy jest inny i każdy z tych młodych ludzi będzie kiedyś pracował w innym zawodzie. Czy wymarzonym? Tego nie wiemy. Mamy nadzieję, że właśnie tak będzie. Bo jak mówią „Jeśli twoja praca jest pasją, to nie przepracujesz ani jednego dnia”. Decydując się na kształcenie zawodowe warto rozważyć szkoły policealne lub Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Kraków jest dużym ośrodkiem edukacyjnym, a wachlarz kierunków-zawodów, w których można się tutaj kształcić jest bardzo szeroki. Od higienistki stomatologicznej, florysty, technika optyka, technika elektryka, technika informatyka po technika masażystę, opiekunkę dziecięcą czy terapeutę zajęciowego. Nie ma gorszych i lepszych zawodów. Zawód, który chcemy wykonywać, możemy zdobyć w dowolnym momencie naszego życia.

Jakie zawody mają przyszłość?

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na rynku. Wszelkiego rodzaju zawody informatyczne czy techniczne są przyszłościowe. Postęp technologiczny jest nieunikniony. Coraz więcej urządzeń wymaga oprogramowania a co za tym idzie specjalistów, którzy będą potrafili je obsługiwać. W każdym zawodzie wykorzystywane są systemy informatyczne, dlatego tak popularne są kursy komputerowe. Czy to będzie praca jako technik pojazdów samochodowych, technik optyk w swoim salonie w Krakowie bądź technik elektryk, wszędzie będzie wykorzystywana technologia z użyciem komputerów.

Co będzie popularnym zawodem za 5, 10 czy 15 lat?

Coraz większą wagę przywiązujemy do tzw. Life Balance czyli równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Okazuje się, że zawody takie jak dietetyk, technik masażysta czy terapeuta zajęciowy w Krakowie mają bardzo duże szanse na rozwój w przyszłości. Praca w korporacjach lub na własnej działalności wymaga od nas 100% zaangażowania, a czasem nawet więcej. To powoduje, że chcemy się ciągle dokształcać i dbać o swoje zdrowie.

Podejmując decyzję o wyborze zawodu pamiętajmy o tym, że praca powinna dawać nie tylko możliwości finansowe, ale również satysfakcję i spełnienie osobiste.