Masażysta – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Technik masażysta – to zawód, który pozwoli Ci na zapoznanie się z wieloma rodzajami masażu m.in. masaż segmentarny, drenaż limfatyczny, taping medyczny, masaż twarzy czy masaż relaksacyjny. Nauka w Policealnej Szkole Medycznej na kierunku technik masażysta lub ukończenie kursów, to wiedza teoretyczna oraz praktyczne umiejętności, niezbędne do wykonywania zawodu. Coraz więcej osób wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej i chętnie korzysta z masażu w celach relaksacyjnych oraz leczniczych, więc po ukończeniu kierunku technik masażysta lub kursów z pewnością nie będziesz miał problemów ze znalezieniem pracy. Na czym polega zawód masażysty? Jaki rodzaj kształcenia wybrać – Policealna Szkoła Medyczna czy kursy? Dlaczego warto zostać masażystą? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

 Na czym polega zawód masażysty?

Jako masażysta będziesz pomagał swoim pacjentom niwelować skutki urazów lub nieprawidłowości postawy, ale również poprawisz ich komfort życia. Masaż może być leczniczy lub relaksacyjny, częściowy lub całościowy, z użyciem dodatkowych przedmiotów np. bańki chińskiej, świec czy gorących kamieni lub bez. Najpopularniejszymi są masaże segmentarne, drenaże limfatyczne, taping medyczny oraz masaże twarzy. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji Twoich klientów. Ten zawód wymaga od Ciebie dobrych umiejętności interpersonalnych oraz wytrzymałości fizycznej. Ciągły kontakt z ludźmi, pozwala nam na różnorodności i brak nudy w pracy. Pracując nad relaksacyjnym masażem opartym na ruchu TAI-CHI, masując również ćwiczysz swoje ciało. Wykonując zawód technik masażysta masz szeroki wachlarz miejsc pracy. Możesz pracować w SPA, gabinetach masażu, ośrodkach rehabilitacyjnych, gabinetach odnowy biologicznej, uzdrowiskach a nawet w centrach sportowych czy fitness clubach.

Jaki rodzaj kształcenia wybrać – Policealna Szkoła Medyczna czy kursy?

Aby móc wykonywać zawód masażysty możesz ukończyć dwuletnią Policealną Szkołę Medyczną lub kurs, trwający ok 30 godzin. Kierunek technik masażysta jest prowadzony w ramach Szkoły Medycznej w Krakowie, trwa 2 lata i odpowiednio przygotowuje Cię do wykonywania zawodu. Po zdanym egzaminie, otrzymujesz uprawnienia potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Szkoła Medyczna zapewnia zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne, które są bardzo istotnym elementem nauki zawodu. Ćwiczenia, jakie wykonasz w trakcie 4 semestrów nauki, doskonale przygotują Cię w wielu różnych formach i rodzajach. Egzamin zawodowy zdawany na zakończenie szkoły weryfikuje Twoją wiedzę oraz praktyczne umiejętności.

Inna formą kształcenia, która pozwoli Ci zdobyć umiejętności są kursy masażu. Skierowana są one do osób, które w krótkim czasie i tylko w pewnym zakresie tematycznym, są zainteresowane pogłębieniem wiedzy np.

  • kurs fizjoterapii to kurs stworzony z myślą o osobach, które chcą pomagać innym
    w uśmierzaniu bólu. Fizjoterapia ma za zadanie utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych człowieka. Podczas kursu poznasz metody leczenia fizykalnego, kinezyterapię oraz fizykoterapie, a wszystko to w formie zajęć praktycznych;
  • kurs masażu segmentarnego skierowany jest dla osób, których interesuje masaż leczniczy stosowany w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Podczas kursu nauczysz się szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych w organizmie;
  • kurs tapingu medycznego stworzony został specjalnie dla osób, które chcą pomagać swoim pacjentom w uśmierzaniu bólu poprzez naklejanie odpowiednich taśm medycznych. Taping pomaga w propriocepcji, czyli zmyśle orientacji położenia części swojego ciała oraz działa przeciwbólowo. Podczas kursu zapoznasz się z działaniem tapingu oraz z podstawowymi aplikacjami: mięśniowymi, więzadłowymi, limfatycznymi oraz powięziowymi.

Po ukończeniu kursów otrzymujesz zaświadczenie ukończenia kursu lub certyfikat, potwierdzający zdobyte umiejętności praktyczne.

Dlaczego warto zostać masażystą?

W dzisiejszym świecie bardzo dużo pracujemy zdalnie przy komputerze, bez możliwości aktywności fizycznej. Wielogodzinne siedzenia w wymuszonej pozycji siedzącej negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, a tym samym na nasze zdrowie. Wiemy, że obecnie mamy ograniczone możliwości korzystania z usług masażysty czy fizjoterapeuty, ale po powrocie życia do normalności ten zawód będzie przechodził prawdziwe oblężenie. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, będzie cierpiał na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym. Ten zawód to różnorodność miejsca wykonywanej pracy i spotykanych ludzi. To również możliwość na własny biznes. Po ukończonej Policealnej Szkoły Medycznej czy kursów nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś jako technik masażysta otworzył własną działalność gospodarczą. Jak widać zakres możliwości jest bardzo szeroki, dlatego będziesz mógł się cały czas doskonalić i uczestniczyć w interesujących Cię kursach dla masażystów.