Czym zajmuje się asystent osoby niepełnosprawnej?

Czym zajmuje się asystent osoby niepełnosprawnej?

Wielu osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością niezbędna jest pomoc w funkcjonowaniu, która nie tylko przyniesie ulgę, ale także wesprze w wykonywaniu codziennych obowiązków i w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym. Wspieranie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności jest ważnym aspektem w dzisiejszych czasach, daje też satysfakcję osobie, która udziela pomocy. Jednym z kluczowych zawodów w tym zakresie jest asystent osoby niepełnosprawnej. Co robi asystent osoby niepełnosprawnej i co trzeba wiedzieć o tym zawodzie?

Zawód – asystent osoby niepełnosprawnej – na czym polega?

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej zawodowo pomaga ludziom z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Jego rola polega na zapewnieniu wsparcia i asysty w wielu różnych dziedzinach, takich jak opieka zdrowotna, wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, komunikacja, edukacja i wiele innych. Praca asystenta polega nie tylko na udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnością, ale też na ogólnym podnoszeniu jakości ich życia i wsparciu na każdym poziomie. Asystenci pracują z osobami o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i znacznym stopniu niepełnosprawności. Muszą również potrafić profesjonalnie udzielać pierwszej pomocy.

Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest odpowiedzialny i nieraz trudny, wymaga bowiem często intensywnej, długotrwałej opieki; może jednak dawać samospełnienie i mnóstwo satysfakcji z pomocy chorym. Praca z osobą niepełnosprawną wymaga od asystenta cierpliwości, empatii, pełnego zaangażowania i sumienności, a także chęci niesienia pomocy. Istotne są również kompetencje komunikacyjne, które pomogą w aktywizacji społecznej osoby z niepełnosprawnością. Należy mieć też na uwadze, że często trzeba mierzyć się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami – wymaga to zatem opanowania, dobrego radzenia sobie w stresujących sytuacjach oraz umiejętności szybkiego reagowania.

Najważniejsze zadania asystenta osoby niepełnosprawnej

Usługi asystenta osoby niepełnosprawnej powinny skupiać się na wielu aspektach społecznych, zdrowotnych, opiekuńczych i związanych z życiem codziennym. Do najważniejszych zadań asystenta osoby niepełnosprawnej należą:

 • aktywizowanie osoby niepełnosprawnej do samodzielności życiowej,
 • pomoc w codziennych czynnościach, w tym w kąpieli, jedzeniu, ubraniu się, zażywaniu leków,
 • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
 • aktywizacja społeczna i kulturalna,
 • pomoc w transporcie w wybrane miejsce,
 • wsparcie w rehabilitacji,
 • pomoc w przełamywaniu wszelkich barier – fizycznych i psychicznych.

Gdzie może pracować asystent osobisty osoby niepełnosprawnej?

Asystenta osoby niepełnosprawnej potrzebuje niemal każdy chory, który w codziennych czynnościach wymaga pomocy innej osoby. Zarobki asystenta osoby niepełnosprawnej mogą być duże, w zależności od miejsca pracy, zaś usługi asystencji osobistej są bardzo cenione w wielu miejscach. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej znajdzie zatrudnienie m.in. w:

 • domach opieki społecznej,
 • ośrodkach spokojnej starości,
 • hospicjach,
 • placówkach opieki paliatywnej,
 • ośrodkach rehabilitacyjnych,
 • miejscach zamieszkania osób potrzebujących.

Asystent osoby niepełnosprawnej w szkole policealnej i kursie zawodowym

Kształcenie zawodowe na asystenta osoby z niepełnosprawnością realizowane jest w szkole policealnej oraz na kursach zawodowych. Po szkole policealnej absolwent otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie asystenta, natomiast po kursie – certyfikat jego ukończenia. Jeżeli interesuje Cię praca jako asystent osoby niepełnosprawnej, zapisz się do Centrum Kształcenia Faber w Krakowie! Zapewniamy wszelkie potrzebne materiały szkoleniowe, a nasza wykwalifikowana kadra pracownicza w profesjonalny sposób przekaże odpowiednią wiedzę dotyczącą zawodu. Skontaktuj się z nami już dziś!