Ortoptysta – kim jest i czym się zajmuje?
Oczy są jednym z najważniejszych narządów, wiąże się z nimi jednak mnóstwo zaburzeń, które mogą rzutować na codzienne funkcjonowanie człowieka. Istnieje na szczęście wielu specjalistów, którzy zajmują się leczeniem zaburzeń wzroku. Obok okulisty, optyka i optometrysty jest też ortoptysta. Kim jest ortoptysta i na czym polega ten zawód?
Ortoptystyka
Ortoptystyka często jest mylona z optometryką. Jednak podczas gdy optometryka wiąże się głównie z doborem okularów czy soczewek kontaktowych oraz wykonywaniu ogólnych badań diagnostycznych oczu, ortoptystyka to dziedzina, która zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami widzenia obuocznego. To dość rzadka, a przez to wyjątkowo cenna specjalizacja, pożądana na rynku pracy. To diagnozowanie, badanie i leczenie wielu dolegliwości związanych z narządem wzroku, a także jego rehabilitacja. Ważnym aspektem jest praca z dziećmi i wczesne wykrywanie u nich schorzeń związanych z nieprawidłowym widzeniem.
Na czym polega zawód ortoptysty?
Choć ortoptysta nie jest lekarzem (zawód nie wymaga ukończenia studiów medycznych), jest to zawód medyczny, który można uprawiać po zdaniu egzaminu z kwalifikacji zawodowych. Technicy ortoptyści badają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wykonują liczne badania, np. badanie ostrości wzroku czy badanie ruchomości gałek ocznych. Nieprawidłowa akomodacja oka, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej lub problem z uzyskiwaniem ostrości przedmiotów to tylko kilka z wielu zaburzeń, jakie leczą ortoptyści. Zawód polega również na nieinwazyjnym leczeniu schorzeń poprzez opracowanie indywidualnych zestawów ćwiczeń optycznych, np. usprawnianie narządu wzroku, a dokładniej mięśni odpowiadających za pracę gałek ocznych. Ortoptysta dobiera także soczewki kontaktowe i okulary oraz przygotowuje pacjentów do zabiegów operacyjnych.
Co bada ortoptysta?
Do podstawowych zadań ortoptysty należy badanie:
- kąta zeza,
- ostrości widzenia,
- oczopląsu,
- wad refrakcji (polegających na nieprawidłowym docieraniu światła do siatkówki oka),
- akomodacji (badanie ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w małej i dużej odległości),
- stopni widzenia obuocznego,
- ruchomości gałek ocznych,
- równowagi sensorycznej oczu,
- zaburzenia widzenia stereoskopowego.
Praca ortoptysty
Ortoptystyka daje szereg możliwości zatrudnienia na rynku pracy. Ortoptysta znajdzie pracę m.in. w:
- poradniach leczenia zeza,
- szpitalnych oddziałach okulistycznych,
- zakładach optycznych,
- gabinetach okulistycznych i ortoptycznych,
- poradniach patofizjologii widzenia,
- przedszkolach dla dzieci zezujących i niedowidzących.
Ortoptystyka w szkole policealnej
Aby zdobyć kwalifikacje do pracy w zawodzie ortoptysty, należy ukończyć szkołę policealną. Zdanie egzaminu pozwala na otrzymanie świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Jeżeli interesuje Cię zdobycie wiedzy w zakresie ortoptystyki, zapisz się do Centrum Kształcenia Faber w Krakowie. Nasza szkoła policealna to 2 lata nauki, atrakcyjne czesne i wykwalifikowana kadra pracownicza, która przekaże Ci całą wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu. Skontaktuj się z nami już dziś!