Opiekun medyczny – gdzie może pracować? Jak wygląda praca?

Opiekun medyczny – gdzie może pracować? Jak wygląda praca?

Opiekun medyczny to bardzo ważny zawód w dziedzinie opieki zdrowotnej, który odgrywa istotną rolę w zapewnianiu wsparcia pacjentom, osobom niesamodzielnym, z niepełnosprawnościami, a także personelowi medycznemu. Zawód ten nie tylko wymaga empatii i odpowiednich umiejętności interpersonalnych, ale także elastyczności oraz gotowości do pracy w różnorodnych środowiskach. Opiekunowie medyczni są aktualnie bardzo pożądani na rynku pracy, dlatego warto kształcić się w tym zakresie. Czym zajmuje się opiekun medyczny i gdzie może pracować?

Zawód opiekuna medycznego – co oznacza?

Do głównych zadań opiekuna medycznego należy zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych potrzebującym, a także rozwiązywanie problemów opiekuńczych chorego, udzielanie wsparcia osobie chorej, pomoc w higienie, ale też asystowanie personelowi medycznemu. Opiekun medyczny rozpoznaje problemy chorego, pomaga w czynnościach pielęgnacyjnych, troszczy się o niego i spełnia potrzeby. W praktyce to m.in. kąpiel, pomoc z ubraniem się, jedzeniem, przyjęciem leków i innymi codziennymi czynnościami.

Ile zarabia opiekun medyczny w Polsce? Zgodnie z danymi w 2023 roku minimalne wynagrodzenie brutto to 4125 zł, choć wiele zależy od miejsca pracy.

Kto może zostać opiekunem medycznym?

Opiekunowie medyczni stanowią ważną część systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. To zawód zaufania publicznego, co oznacza, że osoby go wykonujące muszą wyróżniać się odpowiednimi cechami, które umożliwią troskliwe i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków. Jeżeli więc chcesz przystąpić do wykonywania zawodu w charakterze opiekuna medycznego, powinieneś odznaczać się wysoko rozwiniętą empatią, dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi i umiejętnością pracy w zespole. Zajmowanie się osobą chorą i niesamodzielną często jest trudne, ale też odpowiedzialne, dlatego konieczna jest duża cierpliwość oraz sumienność. Aby zostać opiekunem medycznym, należy odbyć naukę w szkole policealnej.

Gdzie można pracować w zawodzie opiekuna medycznego?

Gdzie może pracować opiekun medyczny? Oto lista podstawowych miejsc:
• domy i ośrodki pomocy społecznej,
• hospicja,
• szpitale,
• przychodnie,
• sanatoria,
• domy prywatne,
• fundacje,
• prywatne kliniki,
• ośrodki rehabilitacyjne.

Jak widać, możliwości zatrudnienia jest wiele. Warto zatem podjąć się nauki, aby mieć pewność zdobycia pracy, nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.

Opiekun medyczny w szkole policealnej w Krakowie

Praca w zawodzie opiekuna medycznego daje nie tylko wysokie zarobki i pewność zatrudnienia, ale przede wszystkim spełnienie, satysfakcję i radość z pomocy innym. Jeżeli więc czujesz się na siłach, by zostać opiekunem medycznym, zapisz się do szkoły policealnej w Krakowie – Centrum Kształcenia Faber! Oferujemy trzy semestry nauki i czesne 0 zł, kształcenie zawodowe teoretyczne i praktyczne oraz praktyki zawodowe – wszystko to przygotuje Cię na świadczenie usług opiekuńczych w różnych miejscach. Zapisz się do szkoły policealnej Faber już dziś!