Ortoptystka – czy warto się szkolić? Ile zarabia?

Ortoptystka – czy warto się szkolić? Ile zarabia?

Pośród zawodów związanych z badaniem wzroku, takich jak okulista, optyk i optometrysta, znajduje się mniej znany, ale niezwykle istotny obszar, czyli ortoptyka. Czym się zajmuje ortoptysta i czy warto rozważyć podjęcie tej ścieżki zawodowej?

Czym się zajmuje ortoptysta?

Ortoptyści to specjaliści zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich nieprawidłowości pojawiających się w widzeniu obuocznym, w tym zaburzeń funkcjonowania ruchowego gałek ocznych oraz leczeniem zeza. Ortoptysta współpracuje m.in. z lekarzem okulistą, wykonując lub asystując badania zaburzeń wzroku oraz zajmując się diagnozowaniem różnych schorzeń, szczególnie u dzieci. Do jego zadań należy m.in. badanie ostrości wzroku i równowagi sensorycznej oczu, rozpoznawanie zaburzeń widzenia obuocznego i innych chorób w obrębie oczodołu, pomoc przy doborze soczewek kontaktowych, pomoc w poprawie ostrości widzenia i prawidłowego postrzegania, a także rehabilitacja pacjentów po wykonanych zabiegach, np. operacjach zeza.

Dla kogo jest zawód ortoptysty?

Zawód ortoptysty jest dedykowany osobom zainteresowanym obszarem optyki, które chcą pracować z pacjentami, zwłaszcza z dziećmi. Praca z najmłodszymi wymaga cierpliwości i życzliwego usposobienia oraz odpowiedniego podejścia. Ortoptyści często współpracują z innymi specjalistami, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami widzenia obuocznego. Empatyczne nastawienie do pacjentów oraz zdolność pracy w zespole są tu zatem bardzo istotne.

Ile zarabia ortoptystka?

Zarobki ortoptystów mogą się różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia oraz typu zatrudnienia. W Polsce średnie wynagrodzenie ortoptysty wynosi 4 680 zł brutto, jednak w przypadku większego doświadczenia zarobki te są wyższe i sięgają blisko 6 tys. zł brutto.

Gdzie można pracować w zawodzie ortoptysty?

Ortoptyści mogą pracować w różnych miejscach, wszędzie tam, gdzie bada się i leczy wady wzroku, czyli m.in. w:

  • gabinetach optycznych,
  • klinikach okulistycznych,
  • gabinetach prywatnych,
  • w szkołach specjalnych i placówkach edukacyjnych, np. przedszkolach dla dzieci niedowidzących,
  • przychodniach leczenia zeza,
  • gabinetach pleoptyczno-ortoptycznych.

Jak zostać ortoptystką? I czy warto?

Zawód ortoptystki nie wymaga ukończenia studiów medycznych, ortoptysta nie jest bowiem lekarzem, choć oczywiście jeśli ktoś posiada wykształcenie średnie medyczne, również może wykonywać ten zawód. Ortoptystą może zostać każda osoba, która ukończyła szkołę policealną na kierunku ortoptyki i zdała egzamin zawodowy, zyskując dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. W szkole policealnej przyszli absolwenci szkolą się przez 2 lata w trybie dziennym. Nauka to praktyka zawodowa połączona z rzetelną teorią, doskonale przygotowująca do wykonywania zawodu. Szkolenie obejmuje również język angielski zawodowy.

Warto szkolić się w tym obszarze, ponieważ w ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba wad wzroku u dzieci i dorosłych, a tendencja jest wzrostowa. Właśnie dlatego perspektywy w zawodzie ortoptysty ciągle się polepszają.

Ortoptystka Kraków – zapisz się do szkoły policealnej już dziś!