Szkoły policealne Ortoptystka
Ortoptysta to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym zeza, ruchomości gałek ocznych, wad refrakcji, zaburzeń wzroku i niedowidzenia. Zajmuje się też rehabilitacją pacjentów po operacjach zeza i urazów w obrębie oczodołu. Ortoptyści asystują przy badaniach okulistycznych, w tym: niedowidzenia, zaburzeń gałkoruchowych: zeza, oczopląsu. Biorą udział w czynnościach związanych z diagnozą chorób narządu wzroku, np. jaskry, zaćmy oraz korekcji wady, a także pomagają przy dobieraniu okularów i soczewek kontaktowych. Wykonują badania układu wzroku za pomocą odpowiednich urządzeń i tablic testowych.
Ortoptysta to specjalista, który wykonuje niezbędne badania układu wzroku, a także uczestniczy w pełnej rehabilitacji narządu wzroku. Wiemy już, że wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę, więc jakimi cechami powinien wyróżniać się więc dobry ortoptysta? Podpowiadamy:
Praca ortoptystki polega na ścisłej współpracy interdyscyplinarnej z lekarzem okulistą, optometrystą oraz optykiem. Pacjentami ortoptystów bardzo często są dzieci, dlatego też od osób pracujących w tym zawodzie wymaga się daleko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, cierpliwości i miłego usposobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń z najmłodszymi i dobór korekcji okularowej. Nasza szkoła policealna w Krakowie w pełni przygotuje każdego słuchacza do wykonywania zawodu. Ortoptysta – Kraków – zapisz się już dziś!
Atrakcyjne czesne – o szczegóły zapytaj w sekretariacie
Cykl kształcenia: 2 lata (4 semestry)
Forma kształcenia: dzienna (4 razy w tygodniu)
Dla zawodu ortoptystka wyodrębniono następującą kwalifikację:
MED.04. Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki
Przedmioty ogólnokształcące
1. Podstawy przedsiębiorczości*
2. Wychowanie fizyczne
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawy ortoptyki
3. Dobieranie pomocy optycznych i nieoptycznych do ćwiczeń ortoptycznych
4. Język angielski zawodowy
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1. Wykonywanie badań ortoptycznych i określonych badań okulistycznych
2. Prowadzenie ćwiczeń ortoptycznych w niedowidzeniu, zezie i w innych zaburzeniach mięśni gałkoruchowych oraz widzenia obuocznego
Praktyki zawodowe – 8 tygodni (280 h)
*zajęcia prowadzone tylko dla słuchaczy, którzy na wcześniejszym etapie edukacyjnym nie realizowali tego przedmiotu
Absolwent placówki kształcącej w zawodzie Ortoptysta powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
Absolwenci znajdują pracę w następujących miejscach:
Absolwent FABER Centrum Kształcenia otrzyma:
FABER Centrum Kształcenia
ul. Karmelicka 43a/2 I piętro, 31-128 Kraków
797 746 786 e-mail: szkolenia@faber.edu.pl