5 cech dobrego masażysty

W obecnych czasach, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów, dobry masażysta jest na wagę złota. Powszechne problemy ludzkości, takie jak bóle kręgosłupa czy stawów, sprawiły, że masażyści są cenni na rynku pracy, dlatego wybierając swoją drogę zawodową, warto zdecydować się właśnie na ten kierunek kształcenia. Należy jednak mieć świadomość tego, że nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Jakimi w takim razie cechami powinna charakteryzować taka osoba?

Cechy dobrego masażysty

1) Znajomość różnych rodzajów technik masażu.

Śmiało można powiedzieć, że ile osób, tyle problemów ze stawami czy mięśniami. Masażysta powinien więc do każdego pacjenta podchodzić indywidualnie, dobierając najlepszą dla danego przypadku technikę masażu. Technika ta powinna być wybrana na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. W zależności od tego, na jakie bóle się skarży, na co choruje i z jakiego powodu powstała kontuzja, masażysta powinien opracować plan leczenia. Dzięki zdobytej wiedzy na kierunku Technik masażysta w Centrum Kształcenia w Krakowie, absolwent jest w stanie podjąć świadomą decyzję, która technika będzie najlepsza dla pacjenta i jego potrzeb.

Masażysta powinien również być w stanie przekazać swoim pacjentom informacje o tym, czego powinni oczekiwać od masażu. Na przykład, jak długo potrwa masaż i proces leczenia danej dolegliwości, jakie są zalety konkretnego rodzaju masażu oraz jakich efektów można się spodziewać.

2) Kojący głos.

Masażysta powinien mieć kojący, przyjemny dla ucha głos, ponieważ najczęściej ma do czynienia z pacjentami znajdującymi się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Ton głosu powinien również działać uspokajająco, gdyż pomoże zredukować stres w niekomfortowej dla pacjenta sytuacji, gdy ten musi rozebrać się przed obcą osobą. Głos masażysty jest więc po części traktowany jako przedłużenie jego dłoni i odgrywa ważną rolę w sesji masażu.

3) Okazuje szacunek pacjentom.

Kluczową kwestią w relacji na linii masażysta-pacjent jest okazywania szacunku. Profesjonalny masażysta ma świadomość tego, że pacjent nierzadko może być postawiony w krępującej sytuacji. Konieczność odsłonięcia swego ciała przed masażystą może powodować stres, szczególnie podczas pierwszej wizyty. Okazywanie szacunku pomoże zredukować zdenerwowanie, a pacjent poczuje się komfortowo w nowej dla siebie sytuacji.

4) Odczytuje sygnały wysyłane przez ciało.

Masażysta musi odczytywać sygnały ciała, ponieważ są one istotną częścią masażu i mogą pomóc mu zrozumieć, jakiego nacisku, prędkości i technik użyć. Odczytywanie sygnałów wysyłanych przez ciało pacjenta dotyczy nie tylko tego, jak mięśnie zachowują się pod wpływem nacisku. Masażysta musi też zadbać o komfort psychiczny pacjenta, dlatego powinien reagować na takie sygnały jak zaciśnięte pięści czy napinanie karku. W takim przypadku powinien nieco rozładować napięcie.

5) Uczciwość.

Dość rzadko się o tym wspomina, ale istotną cechą masażysty jest uczciwość, w tym sensie, że nie powinien ukrywać przed pacjentem jego stanu zdrowotnego. Niektórzy twierdzą, że masażysta ma prawo nic nie mówić pacjentowi o jego stanie, ponieważ może to powodować napięcie lub niepokój. Prawda jest jednak taka, że jeśli pacjent wie, w jakim jest położeniu, może podjąć kroki, aby je poprawić, np. poprzez dodatkową aktywność fizyczną. Masażysta musi być więc szczery z pacjentem, ponieważ obaj dążą do tego samego celu.

Powyższa lista predyspozycji dobrego masażysty pokazuje, że niemal wszystkie te cechy można zdobyć na etapie nauki zawodu. Oczywiście przyszły masażysta powinien też odznaczać się empatią i spokojnym usposobieniem, które potrzebne jest w każdym medycznym zawodzie.