Ile zarabia kosmetyczka z własnym salonem?

Wiele kobiet, po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia kosmetycznego, zastanawia się nad swoją perspektywą pracy. Stają wtedy przed wyborem: otworzyć własny salon kosmetyczny czy może szukać zatrudnienia na etat? Z pewnością każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, sprawdźmy zatem, czy warto otworzyć własną działalność, z czym się to wiąże i przede wszystkim, na jakie pieniądze można liczyć.

Technik usług kosmetycznych – kierunek i perspektywa pracy

Po ukończeniu kształcenia na kierunku Technik Usług Kosmetycznych w Krakowie, w Centrum Kształcenia Faber, absolwentka jest gotowa do wykonywania zawodu (oczywiście warunkiem jest zdania egzaminu końcowego). Jakie są perspektywy pracy takiej osoby? Można się zdecydować na pracę w salonach i gabinetach kosmetycznych lub szukać jej w firmach kosmetycznych bądź w gabinetach odnowy biologicznej czy SPA. Jedną z możliwości jest również założenie własnej działalności gospodarczej, co w perspektywie czasu daje największe zyski, ale wymaga też dużej inwestycji.

Czy opłaca się otworzyć salon kosmetyczny?

Branża kosmetyczna jest dochodowa i patrząc przyszłościowo, może przynieść spore dochody. Należy jednak mieć na uwadze, że jest ona też bardzo konkurencyjna z uwagi na fakt, że kobiety, a także mężczyźni, z roku na rok coraz więcej inwestują we własny wygląd, w związku z tym otwiera się więcej salonów kosmetycznych. Jeśli więc zastanawiasz się nad otwarciem własnego gabinetu, musisz mieć przemyślaną strategię, która będzie obejmowała wybór dobrej lokalizacji, a także działania marketingowe.

Kto może otworzyć salon kosmetyczny?

Oczywiście, by otworzyć salon kosmetyczny i być jego właścicielem, nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, jednak by czynnie wykonywać ten zawód, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie. W naszym Centrum Kształcenia Faber istnieją dwie drogi zdobycia tego zawodu. Można się zapisać na kierunek Technik Usług Kosmetycznych, który dostępny jest w ramach szkoły policealnej. Inną propozycją jest możliwość zapisania się na krótki kosmetyczny kurs, który trwa kilkadziesiąt godzin i w ramach jednego z wielu dostępnych szkoleń można zdobyć określone umiejętności, np. przedłużania rzęs czy stylizacji paznokci.

Ile pieniędzy potrzeba na otwarcie salonu kosmetycznego?

Otwarcie salonu kosmetycznego nie jest łatwym zadaniem, ale na pewno w perspektywie czasu przyniesie finansowe korzyści. Należy wziąć pod uwagę koszt wynajmu, uruchomienia salonu oraz koszt jego prowadzenia.

Oczywiście koszt wynajmu może się różnić w zależności od miasta i wielkości powierzchni. Ważne jest również, aby wiedzieć, ile pieniędzy będziesz potrzebować na wydatki na start. Koszty te mogą obejmować sprzęt i meble potrzebne do otwarcia salonu, zapasy produktów wykorzystywanych w salonie oraz inne wydatki biznesowe, takie jak kampanie marketingowe. Szacuje się, że wynajem i remont lokalu, zakup sprzętu oraz kosmetyków to wydatek rzędu ok. 130 tys. zł.

Ile metrów musi mieć salon kosmetyczny?

Powierzchnia salonu kosmetycznego nie jest jasno określona prawnie, ale powinna mieć co najmniej 3 metry szerokości i metraż przynajmniej 15m2. Oczywiście metraż zależny jest od rodzaju wykonywanych usług. Salon kosmetyczny, w którym głównie oferowane są usługi stylizacji paznokci, będzie potrzebował mniej miejsca na stanowisko pracy niż w przypadku oferowania usług pielęgnacyjnych całego ciała, gdzie potrzebne jest już specjalistyczne łóżko. Odpowiednia ilość przestrzeni zapewnia komfort klientom, ale gwarantuje również, że osoby pracujące w salonie mają wystarczająco dużo miejsca do efektywnej pracy.

Co musi być w salonie kosmetycznym?

Wyposażenie salonu kosmetycznego zależne jest od rodzaju świadczonych usług. W standardzie powinien się znaleźć wygodny fotel lub łóżko dla klientów. To, o czym należy pamiętać, to wydzielenie i wyposażenie oddzielnych stref. Osobny obszar powinien być wydzielony na recepcję, poczekalnię, miejsce wyznaczone do przeprowadzania zabiegów, spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz sprzętów.

Ile zarabia kosmetyczka?

Czas przejść do kluczowego tematu artykułu i odpowiedzieć na pytanie, ile faktycznie może zarobić kosmetyczka prowadząca własną działalność gospodarczą. Koszty utrzymania salonu kosmetycznego są duże, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ceny profesjonalnych usług kosmetycznych też nie są niskie. Po odliczeniu kosztów prowadzenia gabinetu szacuje się, że kosmetyczka może zarabiać od 4 do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście wyższe zarobki uzależnione są od wypracowania zaufania i zdobycia wiernych klientek, które będą polecać salon znajomym. Większe dochody będą też wynikać ze skutecznie poprowadzonych akcji marketingowych.

Okazuje się, że zarobki kosmetyczki prowadzącej własną działalność mogą być satysfakcjonujące. Przy odpowiedniej ilości środków na start, dobrej lokalizacji i zaangażowania w pracę oraz marketing gabinetu, można odnieść naprawdę duży sukces w tej branży.