Czy florysta to dobry zawód?

Zawód florysty pozwala realizować swoje artystyczne ambicje. Dedykowany jest osobom, które kochają kwiaty i chcą swoje życie zawodowe połączyć z pasją. Wbrew pozorom współczesny florysta może wybrać jedną z wielu ścieżek zawodowych, gdyż dziś ta praca nie wiąże się wyłącznie z prowadzeniem kwiaciarni. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ten zawód?

Jak zostać florystą?

By zdobyć ten zawód, należy zapisać się do szkoły policealnej na kierunek florysta w Krakowie w Centrum Kształcenia Faber. Nauka trwa rok (2 semestry) i odbywa się w trybie zaocznym w soboty i niedziele (2 weekendy w miesiącu). W ramach cyklu szkolenia realizowane są również praktyki zawodowe trwające 4 tygodnie. Po zdaniu egzaminu końcowego absolwent otrzymuje:

    • świadectwo o ukończeniu szkoły policealnej na druku MEN,
    • świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (po zdaniu egzaminu),
    • dyplom w zawodzie Florysta oraz suplement w języku polskim i angielskim (po zdaniu egzaminu z kwalifikacji).

Jakie zagadnienia są poruszane w programie nauczania?

W ramach kształcenia teoretycznego realizowane są następujące przedmioty: bezpieczeństwo i higiena pracy, podstawy florystyki, planowanie kompozycji i dekoracji roślinnych, przygotowanie do sprzedaży roślin, wyrobów i materiałów florystycznych oraz język obcy zawodowy.

Podczas kształcenia zawodowego praktycznego uczniowie ćwiczą przygotowywania materiałów florystycznych i wykonywanie kompozycji roślinnych.

Osoby, które na wcześniejszych etapach edukacji nie miały zajęć z podstaw przedsiębiorczości, mają je również wkomponowane w plan zajęć.

Czym zajmuje się florysta?

Oczywiście głównym zadaniem florysty jest przygotowywanie kwiatowych kompozycji i dekoracji oraz pielęgnacja roślin. Oczywiście dekoracje i kompozycje powinny być przemyślane i dostosowane nie tylko do oczekiwań klientów, ale też motywu przewodniego danego wydarzenia, stylu, w jakim urządzone jest dekorowane wnętrze, okazji, ale też pory roku.

Florysta musi mieć wiedzę na temat poszczególnych gatunków roślin i zasad ich pielęgnacji. Musi znać się na dobieraniu do siebie kolorów, ale i gatunków kwiatów w odniesieniu do różnych okazji.

Gdzie florysta może znaleźć pracę?

Mogłoby się wydawać, że miejscem florysty jest kwiaciarnia, jednak na przestrzeni ostatnich lat zawód ten bardzo ewoluował. Osoba z takim wykształceniem może pracować w pracowniach florystycznych, może prowadzić szkolenia czy różnego rodzaju kursy z układania kompozycji kwiatowych. Może też być zatrudniona w hotelu czy restauracji, czyli wszędzie tam, gdzie stosowane są eleganckie dekoracje kwiatowe. Florysta może być również zatrudniony w firmie organizującej różnego typu imprezy, np. śluby czy chrzciny. Zatrudnienie znajdzie również przy sesjach zdjęciowych związanych z modą czy wystrojem wnętrz.

Dlaczego warto zostać florystą?

Jak się okazuje, możliwości zawodowe florysty są bardzo szerokie. Pozwalają nie tylko rozwinąć swoją pasję, ale też działać w różnych dziedzinach życia. Wbrew pozorom jest to również zawód, który może przynosić zadowalające zarobki. Przede wszystkim można prowadzić swoją działalność lub zatrudnić się w dobrze płatnej agencji eventowej, która organizuje imprezy. Decydując się na zawód florysty, można czerpać zyski w różnoraki sposób.