Dlaczego zawód cukiernik?

Cukiernik jest zawodem, na który zawsze będzie zapotrzebowanie. Wszelkiego rodzaju słodkości: desery, słodkie bułeczki, lody – ludzie od wieków uwielbiali sobie nimi urozmaicać dietę i tak jest do dziś. Skoro jest to pewny zawód, czy warto współcześnie starać się go zdobyć? Z jakimi problemami musi się mierzyć cukiernik każdego dnia, a jakie są zalety tego stanowiska?

Cukiernik – czy warto?

Wiele osób stojących przed wyborem swojej drogi zawodowej, zastanawia się, czy warto zdecydować się na zawód cukiernika. Z pewnością jest to stanowisko dla osoby, która lubi słodkości zarówno jeść, jak i przyrządzać. Warto zostać cukiernikiem jeśli więc chce się połączyć swoją pasję z pracą. Opłaca się również zostać cukiernikiem osobie, która lubi dążyć do celu, która chce stale podnosić swoje kwalifikacje, a przez to piąć się po szczeblach cukierniczej kariery.

Czy cukiernik to trudny zawód?

Jak każdy zawód, także i ten ma swoje zalety, ale też wady. Trzeba mieć świadomość tego, że praca cukiernika zaczyna się bardzo wcześnie rano, dlatego jest to doskonała profesja dla tzw. rannych ptaszków. Jest to też fizycznie wymagająca praca, która wiąże się z wielogodzinnym staniem na nogach, co dla wielu osób może być wyczerpujące.

Jak zdobyć zawód cukiernika?

Dzięki Centrum Kształcenia Faber, zawód cukiernika można zdobyć na każdym etapie swojego życia. W naszej szkole jest możliwość zapisania się na dwuletni Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy na kierunku „Cukiernik” w Krakowie. Nauka odbywa się w trybie zaocznym, a zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawy przemysłu spożywczego
3. Obsługiwanie maszyn i urządzeń w produkcji wyrobów cukierniczych
4. Magazynowanie surowców, półproduktów i wyrobów cukierniczych
5. Język angielski zawodowy

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1. Sporządzanie półproduktów i wyrobów cukierniczych
2. Dekorowanie, konfekcjonowanie i dystrybucja wyrobów cukierniczych

W ramach nauki zaplanowane są również praktyki zawodowe trwające 4 tygodnie (140 godzin).

Cukiernik – co robi?

Po zdaniu egzaminu zawodowego absolwent ma wiedzę oraz umiejętności związane ze stosowaniem maszyn i urządzeń niezbędnych do wyrobu produktów cukierniczych, potrafi skutecznie magazynować składniki potrzebne do przygotowywania słodkich przekąsek, umiejętności pozwalają na sporządzanie półproduktów i na przygotowywanie wyrobów cukierniczych, a ponadto ma doświadczenie w wykonywaniu dekoracji. Po naszym kursie cukiernik zdobywa więc wszelkie umiejętności, które są niezbędne w codziennej pracy w tym zawodzie.

Cukiernik – gdzie może pracować?

Oczywiście cukiernik może pracować we wszelkiego rodzaju cukierniach, ciastkarniach czy zakładach przetwórstwa spożywczego, ale warto również wiedzieć, że takie osoby zatrudniane są również w renomowanych restauracjach czy hotelach.

Jak zarabia cukiernik?

Zarobki cukiernika oscylują w granicach 2-3 tys. zł, jednak należy pamiętać, że wynagrodzenie zależy od doświadczenia i zdobytego wykształcenia. Mistrz cukierniczy zarabia około 2 razy więcej. Podobnie jest też w przypadku cukierników pracujących w hotelach i restauracjach na samodzielnym stanowisku.