Czy warto zdecydować się na bycie krawcową/krawcem?

Jeszcze kilka lat temu krążyła opinia, że zawód krawcowej jest niemodny, a to niekorzystnie przełożyło się na liczbę tych specjalistów w szeroko pojętej branży modowej. Dziś w dalszym ciągu na rynku brakuje krawców, jednak zawód ten powoli się odradza. Coraz więcej osób widzi swoją przyszłość wśród zwojów materiału, z których można szyć piękne i unikatowe ubrania. Okazuje się, że współcześnie krawcowe mają bardzo duże możliwości zawodowe, a ponadto mogą też liczyć na godne wynagrodzenie. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zawód krawcowej/krawca?

Jak zostać krawcową?

Osoba, która dopiero rozpoczyna swoje dojrzałe życie, po ukończeniu szkoły podstawowej może się zdecydować na szkołę zawodową lub technikum, które kształcą na kierunku krawieckim. Rzeczywistość jednak pokazuje, że z uwagi na fakt, że krawcowa jest zawodem deficytowym w Polsce, takich szkół jest coraz mniej. Najlepszym więc rozwiązaniem jest kurs krawiecki w Krakowie, który dostępny jest w naszym Centrum Kształcenia Faber.

Kurs trwa 40 godzin, może się odbywać w systemie zaocznym lub wieczorowym. W programie kursu można znaleźć:

• omówienie zasad BHP związanych z krawiectwem,
• teoretyczne zagadnienia związane z szyciem i krojem,
• materiałoznawstwo,
• zdejmowanie miary,
• wykroje i formy na podstawie szablonów żurnalowych,
• nauka szycia ręcznego,
• podstawowa obsługa maszyny do szycia (omówienie ściegów i stopek),
• przeróbki krawieckie.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs krawiecki w Krakowie?

Wiele osób wyszukuje w internecie hasło „krawiec z Krakowa”, co oznacza, że w centrum Małopolski jest duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym fachu. Jest to znak, że krawców poszukują nie tylko osobny prywatne chcące dokonać przeróbek odzieży, ale też firmy, które specjalizują się w szyciu ubrań. Kurs krawiecki w Faber to gwarancja zatrudnienia w swojej okolicy.

Co musi umieć krawiec?

Osoby stojące przed wyborem zawodu krawca zastanawiają się: „co robi krawiec w swojej codziennej pracy?”. Otóż wszystko zależy od pewnego rodzaju specjalizacji, ale też ambicji i kreatywności krawca. Można się zdecydować na niezbyt wymagającą pracę na stanowisku szwacza lub krojczego. Zadaniem szwacza/szwaczki jest zszywanie za pomocą różnych maszyn kawałków materiałów przygotowanych przez krojczego. Obydwa stanowiska wiążą się z wielogodzinnym wykonywaniem tych samych czynności, co dla jednych osób może być wygodne, a inne osoby będą odczuwały z tego typu pracy niedosyt.

Jeśli stanowisko szwacza lub krojczego nie zadowala absolwenta kursu, może się on zdecydować na pracę krawcowej, ale i tutaj nie ma jednoznacznego wskazania, czym dokładnie powinna zajmować się taka osoba. W zależności od swych umiejętności można się zajmować drobnymi przeróbkami krawieckimi lub specjalizować się np. w szyciu garniturów na miarę.

Gdzie może pracować krawiec?

Możliwości zawodowe krawca są bardzo szerokie. Oczywiście może podjąć pracę w firmach, które zajmują się szyciem odzieży, ale nie tylko. Zatrudnienie może znaleźć również w przedsiębiorstwach produkujących pokrowce dla branży meblarskiej, ale też zakładach specjalizujących się w szyciu toreb i torebek, legowisk dla psów, firan czy zabawek. Oczywiście alternatywą dla standardowego zatrudnienia jest również otwarcie własnej działalności gospodarczej i współpraca z klientem indywidualnym.

Ile zarabia krawiec?

Na przestrzeni ostatnich lat zarobki krawców się znacznie zmieniły. Na najprostszych stanowiskach związanych z szyciem zarabiało się najniższą krajową. Dziś, kiedy coraz bardziej są doceniane ubrania i akcesoria szyte w Polsce, krawcowa może mieć zadowalającą pensję sięgającą kilku tysięcy złotych. Jeszcze więcej można zarobić, zakładając własną działalność gospodarczą, szczególnie jeśli polega ona na szyciu i sprzedaży własnych projektów.

Być może krawcowa nie jest zawodem przyszłości, jednakże z pewnością jest to zajęcie, które pozwala wyzwolić własną kreatywność i pomysłowość. Jest to też doskonały zawód dla osób, które z pewnych względów chcą się przebranżowić. Aktualne realia na rynku pracy pokazują, że krawcowe są poszukiwanym zawodem, a osoby o takim wykształceniu szybko znajdują dobrze płatną pracę.