Jak zostać technikiem informatykiem?

Technik informatyk to aktualnie jeden z popularniejszych zawodów przyszłości. Stale rozwijająca się technologia, przedsiębiorstwa, które przenoszą swoje biznesy po części do świata internetu – wszystko to sprawia, że osoby, które od podszewki znają rozmaite systemy informatyczne, zasady działania komputerów są pożądane na rynku pracy. Jak w takim razie zostać technikiem informatykiem i czy każda osoba ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu?

Jakie trzeba mieć predyspozycje, by zostać technikiem informatyki?

Tak jak w przypadku innych zawodów, tak i w tym rządzi się on pewnymi prawidłami, które sprawiają, że nie każdy ma predyspozycje do tego, by zostać technikiem informatykiem. Przyszły technik informatyk powinien być osobą, która ma zdolność logicznego myślenia, ale z drugiej strony powinna wykazywać kreatywność i twórczość. Bardzo istotne są uzdolnienia w obrębie nauk ścisłych. Należy też mieć świadomość tego, że branża informatyczna bardzo szybko się zmienia, co rusz pojawiają się nowe technologie, dlatego informatyk powinien stale za nimi podążać, musi mieć zapał do tego, by stale uczyć się nowych rzeczy z branży. Jest to więc zawód dla osób, które pasjonują się światem komputerów.

Dlaczego warto wybrać zawód informatyka?

Istnieją dwa główne powody, dla których warto zostać technikiem informatykiem. Pierwszym z nich jest łatwość znalezienia zatrudnienia. Informatycy są bowiem poszukiwani nie tylko w branży IT, ale również w agencjach marketingowych, przedsiębiorstwach działających w strefie internetu, ale też we wszystkich firmach, które mają swoje działy informatyczne. Drugim atutem są wysokie zarobki, które są wyższe niż średnia krajowa.

Jakie kwalifikacje powinien mieć technik informatyk?

Możliwość wykonywania zawodu technika informatyka musi być poprzedzona zdobyciem odpowiedniego wykształcenia. Można je zdobyć poprzez zapisanie się na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w Centrum Kształcenia Faber na kierunek Technik Informatyk w Krakowie. Nauka trwa 2 lata. W ramach tego zawodu wyodrębniono dwie kwalifikacje:

INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych (1 rok nauki),
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych (1 rok nauki).

Powyższe kwalifikacje doskonale opisują to, jakimi umiejętnościami będzie mógł się pochwalić absolwent tego kierunku.

Technik informatyk – czym się zajmuje?

Osoba na stanowisku informatyka odpowiada za sprawne funkcjonowanie całego systemu informatycznego w firmie, w której pracuje. Co to tak naprawdę oznacza? Do zadań informatyka należy konfiguracja oraz administrowanie wewnętrznej sieci, dbanie o cyberbezpieczeństwo, konfiguracja sprzętów oraz oprogramowań. Informatyk ponadto zna podstawy języków programowania i zarządza bazami danych, sprawnie też porusza się w najpopularniejszych systemach operacyjnych.

Technik informatyk – zarobki

Nie jest tajemnicą, że zawód technika informatyka jest bardzo dobrze płatny, jednak jest to oczywiście zależne od doświadczenia. Początkujący informatyk zarabia średnio 2700 zł netto. Mediana to ok. 3740 zł brutto, jednak większa część informatyków, którzy poszerzają swoje kompetencje i dodatkowo kształcą się w wybranej dziedzinie, mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Jeśli jesteś osobą, która uwielbia świat komputerów i interesuje się nowinkami z branży informatycznej, zawód technika informatyka jest dla Ciebie stworzony. Jeżeli pochodzisz z Krakowa lub okolic, zapisz się na kurs w Centrum Kształcenia Faber!