Wszystko, co musisz wiedzieć o zawodzie elektryka

Zawód elektryka jest przede wszystkim pewny. Osoby mające tego typu wykształcenie nie mają problemu ze znalezieniem pracy, szczególnie dlatego, że elektrycy są potrzebni w różnego rodzaju branżach. Jeśli więc szukasz zawodu, który zapewni Ci stabilizację na rynku pracy oraz godziwe zarobki, warto się zdecydować na kierunek „Technik Elektryk”. Jak w takim razie zdobyć upragniony zawód?

Czym zajmuje się elektryk?

Elektryk w swojej codziennej pracy może się zajmować w dużym skrócie instalacjami elektrycznymi, tzn. ich planowaniem, montażem, dozorem i naprawą. Oczywiście taka osoba ma też styczność z wszelkiego rodzaju urządzeniami elektrycznymi – może się zajmować usuwaniem usterek.

Czy elektryk to trudny zawód?

Osoba decydująca się na kształcenie w kierunku technika elektryka powinna mieć świadomość tego, że jest to zawód, w którym bardzo często wykorzystuje się zagadnienia z nauk ścisłych. Duże zastosowanie ma wiedza z matematyki oraz fizyki, więc osoby, które czują się w tych dziedzinach dobrze, z powodzeniem odnajdą się w pracy elektryka. Praca elektryka wbrew pozorom jest umysłowa, związana z rozwiązywaniem wszelkiego rodzaju problemów w instalacji, dlatego taka osoba powinna być spokojna, opanowana i odporna na stres – takie predyspozycje są istotne z uwagi na to, że bardzo często jest to też praca niebezpieczna.

Technik elektryk – opis zawodu

Praca elektryka ma w rzeczywistości kilka odsłon. Z jednej strony elektryk może się zajmować liniami napowietrznymi, z drugiej instalacjami domowymi, podczas gdy inni związani będą z urządzeniami elektrycznymi czy silnikami zasilanymi prądem. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia w tym kierunku warto więc skupić się na dalszej specjalizacji.

Jak zdobyć zawód technika elektryka?

Jeśli jesteś mieszkańcem Małopolski i rozważasz wybranie kierunku Technik Elektryk w Krakowie, zachęcamy do zapisania się na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w Centrum Kształcenia Faber. Kurs trwa 2 lata i podzielony jest na 4 semestry. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym w weekendy.

W ramach tego zawodu zostały wyodrębnione dwie kwalifikacje:

ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych (wcześniej E.07 i E.08, EE.05),
ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych (wcześniej E.24, EE.26).

W ramach kształcenia konieczne jest również odbycie praktyk trwających 280 godzin (8 tygodni).

Po zakończeniu nauki i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnych kursów zawodowych na druku MEN, świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie oraz dyplom wraz z suplementem w języku polskim i angielskim.

Technik elektryk – zarobki

Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależy od charakteru i miejsca pracy. Najmniej opłacalna jest praca w prywatnych przedsiębiorstwach, z wyjątkiem firm budowlanych, szczególnie tych przyjmujących zlecenia z zagranicy (wyższe zarobki i dodatki za pracę poza krajem).

Stabilnym i wysokim wynagrodzeniem mogą się pochwalić osoby pracujące w firmach energetycznych, które dodatkowo mogą liczyć na dodatkowe benefity, np. pod postacią służbowego samochodu.

Największe dochody odnotowują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i zarobki mogą dochodzić do 10 tys. zł miesięcznie, jednak należy mieć na uwadze, że taka forma pracy jest związana z nawiązywaniem kontaktów z różnego rodzaju przedsiębiorstwami.

Jakie są zalety i wady pracy elektryka

Jak każdy zawód, także i ten ma swoje jasne i ciemne strony. Atutem na pewno jest fakt, że można się wyspecjalizować w danej dziedzinie i wykreować się na specjalistę. Plusem są również duże możliwości rozwoju oraz zadowalające zarobki.

Minusem pracy elektryka jest duża odpowiedzialność za pracę, która czasem może uchodzić za niebezpieczną. Dla części osób również fakt, że nieustannie trzeba się dokształcać, także jest na niekorzyść.

Zawód technik elektryk nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga ciągłego skupienia i pogłębiania swojej wiedzy. Mimo wszystko daje też sporo satysfakcji nie tylko na gruncie zawodowym, ale też zarobkowym.