Czy warto zostać logistykiem?

W ciągu ostatnich dwóch lat mogliśmy zauważyć, jak dynamicznie rozwija się branża internetowa, a w szczególności e-commerce. Użytkownicy znacznie częściej zamawiają teraz produkty ze sklepów online niż z tych tradycyjnych, a to sprawia, że każdy przedsiębiorca powinien zadbać o sprawny transport towaru z punktu A do punktu B. M.in. za to odpowiedzialni są logistycy, lecz oczywiście to nie jedyna branża, w której są zatrudniani. Na czym w takim razie polega praca logistyka? Dlaczego warto wybrać ten zawód.

Czym zajmuje się logistyk?

Logistyka to proces, który polega na skutecznym planowaniu, realizowaniu i nadzorowaniu przepływu towaru z miejsca produkcji do punktu, w którym dochodzi do jego sprzedaży lub konsumpcji. Zadaniem logistyka jest nadzorowanie i koordynowanie tego procesu.

Trzeba przyznać, że opis tego zawodu jest niezwykle ogólny, a wszystko dlatego, że konkretne obowiązki pracownika z wykształceniem logistycznym zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od miejsca praca. Inne obowiązki będą bowiem dotyczyć osoby, która pracuje w średnich rozmiarów sklepie internetowym, a inne dla logistyka, który pracuje w dużej firmie zajmującej się produkcją różnego rodzaju dóbr.

Można jednak wyróżnić najważniejsze obowiązki, które dotyczą pracy logistyka:

 • przygotowywanie raportów oraz kontrola dokumentów przewoźników
 • przygotowywanie dokumentacji związanych z przewozem: kart drogowych czy tarczy tachografów
 • dbanie o ciągłość produkcji (kontrola procesu łańcucha dostaw)
 • optymalizacja kosztów ponoszonych podczas procesu logistycznego
 • organizacja i kontrola pracy kierowców
 • dbanie o sprawną organizację transportu
 • dystrybucja dóbr i usług
 • opracowywanie planu produkcji
 • składanie i realizacja zamówień
 • zarządzanie magazynami

Dlaczego logistyk jest zawodem przyszłości?

Ostatnie wydarzenia na świecie pokazały, jak szybko rozwija się branża internetu oraz biznesów online. Rosnące zapotrzebowanie konsumentów na zakupy online, wiąże się również z większymi oczekiwaniami wobec firm sprzedających w internecie. Z uwagi na dużą konkurencję przewagą zyskują tylko te sklepy, które przede wszystkim w szybki sposób dostarczają towar do kupującego. Za sprawne procesy transportu powinien odpowiadać zawsze logistyk, który po zdobyciu wykształcenia wie, jak zminimalizować czas transportu towaru z punktu A do punktu B.

Jak zostać technikiem logistyki?

By pracować w tym niezwykle ciekawym zawodzie, należy się zapisać na 2-letni kurs Technik Logistyk w Krakowie w Centrum Kształcenia Faber. By otrzymać tytuł zawodowy, trzeba zrealizować dwie kwalifikacje:

 • Obsługa magazynów
 • Organizacja transportu

Lista realizowanych przedmiotów:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawy logistyki
3. Organizowanie pracy magazynu
4. Przechowywanie zapasów
5. Zabezpieczenie majątku
6. Język angielski zawodowy
7. Planowanie procesów transportowych
8. Organizowanie procesów transportowych

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym – praktyki zawodowe
1. Przyjmowanie i wydawanie zapasów
2. Obsługiwanie klientów i kontrahentów
3. Dokumentowanie realizacji procesów transportowych

W jakich firmach nasi absolwenci znajdują pracę?

Osoba, która po dwuletniej nauce pozytywnie zdała egzaminy z kwalifikacji w zawodzie, otrzymuje dyplom w zawodzie Technik Logistyk. Absolwenci naszej szkoły mogą następnie szukać zatrudnienia w firmach transportowych, spedycyjnych i kurierskich, logistycznych, a także w sklepach internetowych i wszelkiego rodzaju prywatnych przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją i transportem produkowanych dóbr.

Praca w zawodzie technika logistyka jest wymagająca, wymaga dużego skupienia i wiąże się z odpowiedzialnością, ale jednocześnie daje sporo satysfakcji nie tylko na gruncie zawodowym, ale też zarobkowym. Ze względu na postępujący rozwój produkcji i sprzedaży towarów przez internet, jest to zawód bardzo pożądany na rynku, co zapewne nie zmieni się przez wiele lat.