Higienistka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Większa świadomość w zakresie dbania o higienę jamy ustnej i zębów sprawia, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie nie tylko na lekarzy dentystów, ale także na higienistki stomatologiczne. Są to bowiem osoby, które także biorą udział w procesie badania stomatologicznego, mimo że odgrywają nieco dyskretniejszą rolę w porównaniu do stomatologów. Czym w takim razie zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Prognozy specjalistów zapowiadają, że rynek usług stomatologicznych do 2024 roku będzie wart prawie 13 miliardów złotych. Na dynamiczny wzrost tego typu usług ma wpływ nie tylko wspomniana większa świadomość Polaków dotycząca zdrowia jamy ustnej oraz zębów, ale też wysokie oczekiwania względem jakości usług dentystycznych oraz częstsze korzystanie z zabiegów w prywatnych klinikach. Współcześni pacjenci chcą być traktowani z pełnym profesjonalizmem, zależy im na bezbolesnych i fachowo wykonanych zabiegach z użyciem nowoczesnych technologii, ale też coraz częściej korzystają z możliwości stomatologii estetycznej. Rosnące oczekiwania sprawiają więc, że na rynku pracy, coraz większą popularnością cieszą się nie tylko dentyści, ale także higienistki stomatologiczne.

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że higienistka stomatologiczna nie zajmuje się wyłącznie kontaktem z pacjentem i pomocą dentyście. Do jej zadań może należeć także:

  • utrzymywanie gabinetu w gotowości do przyjęcia pacjenta,
  • przeprowadzanie wstępnych badań diagnostycznych,
  • wykonywanie zabiegów profilaktyczno-technicznych (skaling, lakowanie, piaskowanie i polerowanie i wybielanie zębów, infiltracja próchnicy na wczesnym etapie rozwoju),
  • udzielanie porad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej,
  • dobieranie odpowiednich środków higienicznych,
  • wykańczanie wypełnień zębowych,
  • impregnowanie zębów mlecznych.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Higienistka stomatologiczna to jeden z kierunków w naszej szkole w Krakowie. Nauka trwa 2 lata i odbywa się w systemie stacjonarnym (3 razy w tygodniu).W ramach zajęć realizowane są następujące przedmioty:

Przedmioty ogólnokształcące
1. Podstawy przedsiębiorczości (jeśli na wcześniejszym etapie edukacyjnym ten przedmiot nie był realizowany)

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawa higieny dentystycznej
3. Współpracowanie z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zadań zawodowych higienistki stomatologicznej
4. Prowadzenie dokumentacji gabinetu dentystycznego
5. Edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia
6. Posługiwanie się wybraną aparaturą zgodnie z procedurami
7. Język obcy zawodowy

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1. Wykonywanie wstępnych badań oraz zabiegów podtrzymujących efekty leczenia jamy ustnej
2. Wykonywanie diagnostyki, zabiegów profilaktycznych i rehabilitujących jamę ustną

W ramach nauki każda osoba, która wybrała ten kierunek, musi jeszcze odbyć 6 tygodni praktyk zawodowych (210 godzin). Ostatnim etapem kształcenia jest egzamin państwowy na koniec czwartego semestru. Egzamin jest organizowany przez nasza placówkę i składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnych wyników z obydwu części egzaminów, absolwent otrzymuje dyplom z tytułem higienistka stomatologiczna.

Gdzie można znaleźć pracę jako higienistka stomatologiczna?

Możliwości zatrudnienia higienistki stomatologicznej są bardzo szerokie. Taka osoba może znaleźć pracę w klinikach dentystycznych, prywatnych i publicznych gabinetach stomatologicznych czy na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie do otwarcia własnej działalności gospodarczej w celu wykonywania zabiegów oraz promowania odpowiedniej higieny jamy ustnej (np. w szkołach).

Higienistka stomatologiczna to zdecydowanie zawód przyszłości, który z roku na rok zyskuje na popularności. Jeśli jest to zawód dla Ciebie, wybierz kierunek Higienistka Stomatologiczna w Krakowie.