Ile zarabia opiekun medyczny? Czy warto się szkolić?

Ile zarabia opiekun medyczny? Czy warto się szkolić?

Zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi w ochronie zdrowia wzrasta z każdym kolejnym rokiem. To nie tylko lekarze i specjaliści, ale też asystenci i opiekunowie zajmujący się osobami chorym. Jednym z tego typu zawodów jest opiekun medyczny, który funkcjonuje w Polsce od 2007 roku. Jak prezentują się zarobki opiekuna medycznego i czy warto się szkolić w tym kierunku?

Na czym polega praca opiekuna medycznego?

Zawód opiekuna medycznego polega przede wszystkim na pomocy osobom chorym i niesamodzielnym w codziennym funkcjonowaniu. Opiekunowie medyczni asystują przy takich czynnościach, jak mycie się, ubieranie, jedzenie czy przyjęcie leków, ponadto spełniają potrzeby pacjenta i troszczą się o niego. Mogą należeć do personelu pomocniczego w szpitalach czy innych placówkach, takich jak zakłady opiekuńczo-lecznicze, i asystować przy wykonywaniu zabiegów. Wspomagają zatem lekarzy czy pielęgniarki, skupiając się przede wszystkim na opiece nad osobami chorymi. W zawodzie opiekuna medycznego ważna jest empatia, cierpliwość i chęć niesienia pomocy.

Czy opiekun medyczny jest zawodem medycznym?

Opiekun medyczny, choć nie wymaga studiów na medycynie czy bycia lekarzem, jest na liście zawodów medycznych. Oznacza to, że dana osoba jest uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych i legitymuje się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w danym zakresie lub w konkretnej dziedzinie medycyny. Co więcej, opiekun medyczny to również zawód zaufania publicznego, dlatego wymaga odpowiednich kompetencji personalnych i społecznych.

Ile zarabia opiekun medyczny?

Na osoby szkolące się na opiekuna medycznego lub planujące podjęcie nauki czeka dobra wiadomość – od 1 lipca 2024 roku wzrasta minimalne wynagrodzenie w tym zawodzie. Najniższe wynagrodzenie opiekunów medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych wyniesie 6153 zł brutto, czyli ok. 4525 zł netto. To około 700 zł więcej niż ustalono 1 lipca 2023 (5457,69 zł brutto).

Czy warto zostać opiekunem medycznym?

Perspektywa wzrastających zarobków i duże zapotrzebowanie na rynku pracy sprawiają, że opiekun medyczny jest przyszłościowym zawodem. Warto zainteresować się tym kierunkiem również z tego względu, że pracy nigdy nie zabraknie – w końcu niezależnie od czasu osoby chore i niesamodzielne zawsze będą potrzebowały pomocy w codziennym życiu. Jeżeli interesuje Cię nauka, zapisz się na darmowy kierunek opiekun medyczny (Kraków) w szkole policealnej Centrum Kształcenia Faber. W 1,5 roku zdobędziesz kwalifikacje do wykonywania zawodu, który da Ci doskonałe perspektywy pracy dzięki nauce zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zapraszamy!