Czym zajmuje się na co dzień technik usług kosmetycznych?

Lepszy standard życia oraz większa świadomość Polaków w kwestii dbania o swój wygląd sprawiły, że technik usług kosmetycznych jest aktualnie bardzo popularnym kierunkiem w naszej szkole policealnej. Dlaczego warto zdecydować się na ten zawód? Czym zawodowo zajmuje się osoba, która ukończyła ten kierunek?

Dlaczego warto zostać technikiem usług kosmetycznych?

Zauważalny wzrost zainteresowania zabiegami kosmetycznymi w Polsce spowodowany jest nie tylko zwiększeniem się świadomości w zakresie dbania o urodę. Przyczynił się również do tego pewnego rodzaju kult młodości i idealnej skóry propagowany przez wszelkiego rodzaju media. To oczywiście przełożyło się na liczbę gabinetów kosmetycznych w naszym kraju, która z roku na rok rośnie. W roku 2016 rynek kosmetyczny był wart 16 mld zł, natomiast szacuje się, że w roku 2021 kwota ta wynosi ok. 26 mld. Te liczby pokazują, że zawód technik usług kosmetycznych jest niezwykle przyszłościowy i pozwala sobie zapewnić życie na dobrym poziomie.

Jakie cechy powinien mieć dobry technik?

Klienci gabinetów kosmetycznych bardzo często borykają się z niezbyt estetycznymi problemami skórnymi, które są powodem do wstydu. Technik usług kosmetycznych powinien więc cechować się wysokim poziomem empatii i zrozumienia. Taka osoba musi wzbudzać zaufanie u swoich klientów.

W jaki sposób można zdobyć zawód?

By zostać technikiem usług kosmetycznych, wystarczy zapisać się do naszej szkoły policealnej w Centrum Kształcenia Faber na kierunek TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w Krakowie. Nauka odbywa się w systemie zaocznym i trwa 2 lata. W ramach nauki realizowane są następujące przedmioty:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

 1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
 2. Podstawy kosmetyki
 3. Język angielski zawodowy
 4. Wykorzystanie wiedzy z zakresu anatomii i dermatologii w diagnostyce kosmetycznej
 5. Zastosowanie fizyko terapii i preparatyki kosmetycznej w zabiegach kosmetycznych

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

 1. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i ciała
 2. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających oczu i ich oprawy
 3. Wykonywanie makijażu twarzy
 4. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i stóp
 5. Wykonywanie zabiegów upiększających naturalną płytkę paznokcia

Oczywiście każdy uczeń powinien również zweryfikować zdobytą wiedzę, dlatego w ramach nauki konieczne jest również odbycie czterotygodniowych praktyk. Po dwóch latach absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły policealnej, świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe (po zdaniu egzaminu) oraz dyplom w zawodzie Technik Usług Kosmetycznych i suplement w języku polskim i angielskim.

Czym technik zajmuje się na co dzień?

Zakres obowiązków technika usług kosmetycznych jest bardzo rozległy. Wśród nich można znaleźć m.in.:

 • ocenę stanu skóry klienta oraz dobieranie i wykonywanie zabiegów leczniczych lub profilaktycznych
 • usuwanie rozstępów, trądziku, cellulitu, przebarwień i innych niedoskonałości skóry
 • wykonywanie manicure’u
 • wykonywanie pedicure’u klasycznego i leczniczego
 • dobieranie i wykonywanie makijażu pod kątem urody klientki
 • nakładanie henny brwi
 • przedłużanie rzęs

Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Po ukończeniu szkoły policealnej technik usług kosmetycznych znajdzie zatrudnienie w takich miejscach jak: ośrodki SPA, salony kosmetyczne, gabinety urody i masażu, sanatoria, hotele, ale też perfumerie i drogerie.

Wykonywanie tego zawodu bardzo często jest też motywacją do otwarcia własnej firmy, co pozwala nie tylko zwiększyć własne zarobki, ale też zdobyć zawodową niezależność.

Ile zarabia technik usług kosmetycznych?

Osoba zatrudniona na etacie średnio otrzymuje pensję w wysokości ok. 2300 zł netto. Wspomniana kwota netto to oczywiście średnia, ponieważ indywidualna pensja kosmetyczek zależy od stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, ale też od województwa.

Na koniec warto zaznaczyć, że technik usług kosmetycznych tak naprawdę nie kończy swojej edukacji na szkole policealnej. Jest to zawód, w którym bardzo szybko pojawiają się nowe technologie i innowacyjne zabiegi, dlatego, by zwiększać swoje doświadczenie i poszerzać umiejętności, należy regularnie uczestniczyć w kursach związanych z branżą kosmetyczną.