Przebranżowienie i przekwalifikowanie – na czym polega?

Raz obrana ścieżka na początku kariery zawodowej nie zawsze jest słuszna. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy z nas wybiera zawód w dość młodym wieku, po latach pracy może się okazać, że nie daje ona nam satysfakcji. Co zrobić w takiej sytuacji? Pracować mimo braku entuzjazmu czy zaryzykować i próbować coś zmienić w swoim życiu? Najlepszą decyzją będzie zmiana, która może być związana z przebranżowieniem lub przekwalifikowaniem. Na czym to tak naprawdę polega?

Zmiana zawodu, czyli przebranżowienie lub przekwalifikowanie

Sytuacja, w której praca staje się pasją, jest idealna i chyba każdy chciałby dojść do takiego punktu w życiu, w którym codzienne wstanie do pracy nie jest smutnym obowiązkiem a przyjemnością. Rzeczywistość jednak pokazuje, że większość osób w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że służbowe obowiązki nie są tym, co dana osoba chciałaby robić przez całe swoje życie. W takim momencie warto rozważyć przebranżowienie lub przekwalifikowanie. Wbrew pozorom te pojęcia nie są ze sobą tożsame. Na czym więc tak naprawdę to polega?

Na czym polega przebranżowienie?

Gdy ktoś ma zamiar się przebranżowić, chce po prostu zmienić sektor gospodarki, w którym pracuje, ale nie obejmowane stanowisko. Oczywiście najlepiej można to wyjaśnić na przykładzie. Do przebranżowienia dochodzi wtedy, gdy np. ktoś jest sprzedawcą, pracuje w sklepie z zabawkami, ale zmienia pracę i zaczyna pracować jako sprzedawca w sklepie spożywczym.

Na czym polega przekwalifikowanie zawodowe?

Przekwalifikowanie to najprościej rzecz ujmując, podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. W takiej sytuacji pracownik nie zmienia zawodu, lecz doskonali swoje umiejętności.

Jak zmienić zawód po 30, 40, 50 roku życia?

Czy przebranżowienie i przekwalifikowanie to domena wyłącznie osób młodych? Oczywiście, że nie! Do zmiany zawodu może dojść tak naprawdę w każdym momencie życia. Dlatego niezależnie od tego, czy masz 30, 40 czy nawet 50 lat, można się zdecydować na obranie nowej ścieżki zawodowej. W sytuacji, kiedy obecna praca nie przynosi satysfakcji, warto się zdecydować na tak odważny krok, ponieważ może to przynieść same korzyści. Po zmianie zawodu można liczyć nie tylko na większe zadowolenie z pracy, ale też wyższe zarobki oraz bardziej specjalistyczne umiejętności.

Jak się przekwalifikować – krok po kroku:

Zastanów się, co lubisz robić

Czy jest możliwe połączenie pracy z pasją? Oczywiście, że tak! Wystarczy jedynie zastanowić się, co lubimy robić. Jeśli mamy uzdolnienia artystyczne, można zastanowić się nad zawodem związanym z grafiką lub florystyką. Należy wziąć pod uwagę również fakt, czy należymy do osób kontaktowych, które lubią kontakt z drugim człowiekiem, czy jednak wolimy pracę w odosobnieniu.

Zbadaj swoje mocne i słabe strony

Przed procesem przekwalifikowania lub przebranżowienia warto przyjrzeć się sobie, a w szczególności mocnym i słabym stronom. To właśnie indywidualne predyspozycje wpływają na to, czy w danym zawodzie się odnajdziemy. Kluczowa powinna być więc pielęgnacja mocnych stron oraz ich udoskonalanie.

Zadbaj o rozwój, zdobądź kompetencje

W większości przypadków przekwalifikowanie lub przebranżowienie musi się wiązać z podjęciem konkretnych działań, których efektem jest rozwój kompetencji oraz zdobycie nowego zawodu. Oficjalny dokument potwierdzający wiedzę potencjalnego pracownika pozwoli zdobyć wymarzoną pracę, nawet jeśli wcześniej praca odbywała się na innym stanowisku.

W celu zdobycia dyplomu ukończenia szkoły czy kursu można się zapisać na jeden z kierunków w Centrum Kształcenia Faber, a możliwości jest naprawdę wiele.

Szkoła policealna w Krakowie – to idealna propozycja nie tylko dla osób, które dopiero ukończyły szkołę średnią, ale także dla osób starszych. Atutem jest czas nauki, który może trwać tylko rok.

Kursy zawodowe – jest to kolejna forma szybkiego zdobycia zawodu. Nauka trwa zazwyczaj rok. Po ukończeniu kursu wystawiany jest dyplom, który jest poświadczeniem zdobytych umiejętności.

Wiele osób zadaje sobie pytania: jak się przebranżowić, jak zmienić zawód na bardziej satysfakcjonujący? Okazuje się, że wystarczy spojrzeć w głąb siebie, odpowiedzieć sobie na pytanie „co tak naprawdę chcę robić w życiu”. Później trzeba zacząć działać, zapisać się na kurs lub do szkoły. Efekty podjęcia takiego kroku z pewnością przyniosą wiele korzyści.