Terapeuta zajęciowy (Kraków) – o zawodzie

Terapeuta zajęciowy zajmuje się organizowaniem czasu wolnego osobom chorym, starszym i z różnym stopniem niepełnosprawności. Zawód terapeuty zajęciowego polega na planowaniu indywidualnego i grupowego programu działań terapeutycznych, dostosowanego do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznych.

Terapeuta zajęciowy w Krakowie — forma terapii zajęciowej 

Praca w tym zawodzie niewątpliwie jest źródłem satysfakcji oraz daje możliwości samorealizacji. Rzetelne wykonywanie swoich obowiązków przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie podopiecznych, a ich poprawiający się stan działa motywująco na każdego terapeutę. Techniki terapii zajęciowej (techniki terapeutyczne) są stosowane w celu poprawy funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Terapia zajęciowa w procesie leczenia jest niezwykle istotna i pomaga w procesie poprawy funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego podopiecznego. Terapeutę zajęciowego dotyczy również przeprowadzanie diagnozy terapeutycznej oraz często może być postrzegana także jako zajęcia relaksacyjne; zawód ten należy do grupy zawodów medycznych.

Terapeuta zajęciowy to zdecydowanie zawód przyszłości, cały czas zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Na warsztatach terapii zajęciowej dba o stałe podtrzymywanie kontaktu terapeutycznego z osobami starszymi i chorymi oraz ich dobre samopoczucie.Rolą terapeuty zajęciowego jest również utrzymywanie relacji z jego rodziną oraz innymi specjalistami zaangażowanymi w proces rehabilitacji i leczenia. 

 

Cechy dobrego terapeuty zajęciowego

Kto może zostać terapeutą zajęciowym? Przede wszystkim osoba, która wyróżnia się takimi cechami jak:

  • empatia i cierpliwość,

  • kreatywność,

  • komunikatywność,

  • odporność na stres,

  • umiejętność budowania relacji terapeutycznych, 

  • zaangażowanie.

Zawód terapeuty zajęciowego wymaga wiele uwagi, skupienia i cierpliwości. Taka osoba musi przede wszystkim być odporna na stres, ponieważ ciągła praca z pacjentami w różnym wieku i stadium choroby może być wymagająca. Zaangażowanie w wykonywane obowiązki oraz dbanie o bezpieczeństwo, jak i poprawę stanu psychicznego pacjenta pozwoli na pełną satysfakcję i dalszą motywację do pracy.

Proces dokumentowania, monitorowania i oceniania przebiegu procesu terapeutycznego to działania terapeuty zajęciowego, które zapewniają wysoką jakość oraz profesjonalizm prowadzonych terapii. W trakcie ewaluacji procesu terapeutycznego dochodzi do analizy wszystkich podejmowanych podczas terapii zajęciowej działań i planowanie dalszych kroków na przyszłość. 

W pracy terapeuty zajęciowego ważna jest również kreatywność, otwartość, artystyczne zacięcie czy bardzo dobre umiejętności organizacyjne, niezbędne podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych. 

Gdzie terapeuta zajęciowy znajdzie zatrudnienie?

Przestawiamy listę miejsc, gdzie może pracować terapeuta zajęciowy:

  • w domach pomocy społecznej,

  • w oddziałach szpitalnych,

  • w sanatoriach,

  • w klubach seniora,

  • w hospicjach,

  • w świetlicach terapeutycznych,

  • w placówkach ochrony zdrowia

  • w szkołach specjalnych,

  • w poradniach rehabilitacyjnych.

Terapeuta zajęciowy – szkoła policealna Kraków

Kierunek terapeuta zajęciowy – szkoła policealna Kraków – jest praktyczny z punktu widzenia zatrudnienia, ponadto może też dawać spełnienie i radość dzięki niesieniu pomocy innym przy stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej. Sprawdź szczegóły dotyczące terapeuty zajęciowego w szkole policealnej w Krakowie!

 

Czesne 0 zł – cały czas nauki
Cykl kształcenia
: 2 lata (4 semestry)
Forma kształcenia: stacjonarnie (3 razy w tygodniu – zajęcia prowadzone są w piątki, soboty oraz niedzielę lub w 3 inne, wybrane dni tygodnia)

Dla zawodu terapeuta zajęciowy wyodrębniono kwalifikację:
MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej 

Dokumenty wymagane do zapisu:

  • podanie o przyjęcie do szkoły (na druku dostępnym w sekretariacie szkoły),
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej,
  • dokument tożsamości (do wglądu),
  • 2 zdjęcia (legitymacyjne),
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki (skierowanie do lekarza medycyny pracy do odbioru w sekretariacie szkoły przy zapisie).
 

GALERIA PRAC – prace naszych terapeutów oraz kursantów

Realizowane przedmioty na kierunku terapeuta zajęciowy

Przedmioty ogólnokształcące   
1. Podstawy przedsiębiorczości*

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym 
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawy terapii zajęciowej
3. Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu interpersonalnego
4. Rozpoznawanie i przeprowadzenie diagnozy terapeutycznej z uwzględnieniem sfery fizycznej, psychicznej i społecznej podopiecznego
5. Planowanie indywidualnej i grupowej terapii zajęciowej
6. Język obcy zawodowy

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1. Prowadzenie terapii zajęciowej różnymi metodami i technikami terapii
2. Monitorowanie i dokumentowanie przebiegu terapii zajęciowej
Praktyki zawodowe – 6 tygodni (210 h)

* zajęcia prowadzone tylko dla słuchaczy, którzy na wcześniejszym etapie edukacyjnym nie realizowali tego przedmiotu
UWAGA: zajęcia praktyczne organizowane są w naszych pracowniach, w ośrodkach kształcenia praktycznego oraz pracowniach szkolnych.

Absolwent FABER Centrum Kształcenia otrzyma:

  • świadectwo o ukończeniu szkoły policealnej na druku MEN,
  • certyfikat kwalifikacji zawodowej (po zdaniu egzaminu),
  • dyplom w zawodzie terapeuta zajęciowy oraz suplement w języku polskim i angielskim (po zdaniu wszystkich egzaminów z kwalifikacji).
 
Jeśli chcesz pracować w zawodzie terapeuty zajęciowego w Krakowie, zapraszamy do zapisów do naszej szkoły policealnej! Polecamy też inne kierunki naszej szkoły policealnej, jak opiekun medyczny, technik masażysta i higienistka stomatologiczna.
terapeuta-zajeciowy