Higienistka stomatologiczna (Kraków) – opis zawodu

Higienistka stomatologiczna współpracuje bezpośrednio z lekarzem dentystą w gabinecie stomatologicznym w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych i wykonywania świadczeń stomatologicznych, które przeprowadza samodzielnie, ale pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty. Jest ona nieocenionym wsparciem w funkcjonowaniu gabinetu dentystycznego jako profesjonalna i wykwalifikowana pomoc dentystyczna. 

Aby zostać higienistką stomatologiczną, należy ukończyć szkołę policealną. W trakcie jej trwania przyswaja się m.in. zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, patofizjologii narządu żucia czy posługiwania się wybraną aparaturą.

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Do podstawowych zadań higienistki stomatologicznej w każdym gabinecie dentystycznym należą wstępne badania diagnostyczne, badanie jamy ustnejhigienizacja oraz dobieranie środków do prawidłowego utrzymania zdrowia i higieny jamy ustnej.

Prowadzi ona porady dietetyczne, a także jest uprawniona do wykonywania zabiegów profilaktycznych, takich jak: piaskowanie, polerowanie i lakierowanie zębów, impregnacja zębów mlecznych u dzieci, dopasowywanie wypełnień do zgryzu, wykańczanie i polerowanie wypełnień amalgamatowych, wybielanie zębów pod nadzorem lekarza dentysty, usuwanie złogów nazębnych

Higienistka stomatologiczna może odpowiadać również za promocję zdrowia jamy ustnej w placówkach oświatowych, prowadzenie dokumentacji medycznej czy sprawowanie kontroli nad wykorzystywanym w procesie leczenia asortymentem. 

Gdzie można podjąć pracę po ukończeniu szkoły w Krakowie?

Ukończenie szkoły na kierunku higienistka stomatologiczna (Kraków) daje bardzo duże możliwości na rynku pracy i pozwala znaleźć pracę w różnych środowiskach

Gdy już uzyska się tytuł higienistki stomatologicznej, można podejmować pracę w prywatnych gabinetach dentystycznych, gabinetach profilaktyki zdrowotnej, klinikach stomatologicznych, a także świadczyć usługi w ramach własnej działalności gospodarczej. Osoba, która jest uprawniona do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej, może się także zatrudnić w szkołach i przedszkolach wyposażonych w gabinety stomatologiczne jako pomoc przedlekarska. 

W zakresie umiejętności higienistek stomatologicznych jest też sporządzanie terminarza przyjęć pacjentów i dokumentacji medycznej wykonanych badań radiologicznych w gabinecie dentystycznym. Praca w zawodzie higienistki stomatologicznej może być bardzo satysfakcjonująca, wymaga jednak cierpliwości i empatii.

Higienistka stomatologiczna a asystentka stomatologiczna

Zwracamy uwagę na to, że higienistka stomatologiczna a asystentka stomatologiczna to dwa różne stanowiska. Praca w zawodzie związanym z higienistką stomatologiczną wiąże się z koniecznością posiadania wyższych kwalifikacji i przyswojenia określonych technik pracy. Higienistka, w odróżnieniu od asystentki, ma większą samodzielność i zakres działania. Może wykonywać zabiegi higieny jamy ustnej oraz zabiegi profilaktyczne, z kolei praca asystentki polega w głównej mierze na asystowaniu lekarzowi dentyście w przeprowadzanych czynnościach. 

Higienistka stomatologiczna – szkoła policealna Kraków

Kierunek higienistka stomatologiczna – szkoła policealna Kraków – jest kierunkiem przyszłościowym dzięki wielu możliwościom zatrudnienia. Higienistki stomatologiczne stanowią nieocenione wsparcie dla stomatologów i nie tylko. Sprawdź szczegóły dotyczące higienistki stomatologicznej w szkole policealnej w Krakowie!
 

Czesne 0 zł – przez cały czas nauki
Cykl kształcenia
: 2 lata (4 semestry)
Forma kształcenia: stacjonarnie  (3 razy w tygodniu – zajęcia prowadzone są w piątki, soboty oraz niedziele lub w 3 inne wybrane dni tygodnia)

Dla zawodu higienistka stomatologiczna obecnie wyodrębniono kwalifikację:
MED.02. – wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia
Do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej konieczne jest zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikację MED.02., który odbywa się pod koniec IV semestru.

Dokumenty wymagane do zapisu:

  • podanie o przyjęcie do szkoły (na druku dostępnym w sekretariacie szkoły),
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej,
  • dokument tożsamości (do wglądu),
  • 2 zdjęcia (legitymacyjne),
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki (skierowanie do lekarza medycyny pracy do odbioru w sekretariacie szkoły przy zapisie).
 

Realizowane przedmioty

Przedmioty ogólnokształcące                  
1. Podstawy przedsiębiorczości*

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym                

1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
2. Podstawa higieny dentystycznej
3. Współpracowanie z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zadań zawodowych higienistki stomatologicznej
4. Prowadzenie dokumentacji gabinetu dentystycznego
5. Edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia
6. Posługiwanie się wybraną aparaturą zgodnie z procedurami
7. Język obcy zawodowy

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1. Wykonywanie wstępnych badań oraz zabiegów podtrzymujących efekty leczenia jamy ustnej
2. Wykonywanie diagnostyki, zabiegów profilaktycznych i rehabilitujących jamę ustną

Praktyki zawodowe – 6 tygodni (210 h)

* zajęcia prowadzone tylko dla słuchaczy, którzy na wcześniejszym etapie edukacyjnym nie realizowali tego przedmiotu

UWAGA: zajęcia odbywają się w pracowniach szkolnych na najwyższym poziomie, warsztatach szkolnych, centrach kształcenia praktycznego oraz u pracodawcy.

Wiedza i umiejętności absolwenta

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna jest przygotowany do:

  • organizowania prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii,
  • przygotowywania gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty oraz bieżącej konserwacji sprzętu,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego,
  • wykonywania wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno-leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty,
  • prowadzenia stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.
 

Absolwent FABER Centrum Kształcenia otrzyma:

  • świadectwo ukończenia szkoły policealnej na druku MEN,
  • świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (po zdaniu egzaminu),
  • dyplom w zawodzie higienistka stomatologiczna oraz suplement w języku polskim i angielskim (po zdaniu egzaminu z kwalifikacji).
 
Polecamy też inne kierunki naszej szkoły policealnej, jak opiekun medycznytechnik masażysta i technik optykp
higienistka stomatologiczna