Artystyczny i kreatywny zawód z przyszłością, czyli florysta – Kraków

Florysta jest zawodem stworzonym dla każdej osoby posiadającej przynajmniej trochę wyobraźni i poczucia estetyki. Oferowany przez nas kierunek florysty w szkole policealnej w Krakowie kierujemy także do osób, które wcześniej nigdy nie zajmowały się kwiatami. Ci, którzy kochają kwiaty i od dawna pasjonują się ich uprawą, z pewnością będą natomiast zadowoleni, mogąc zdobyć wiedzę i umiejętności, a następnie wykorzystać je w przyszłości, której efektem może być własna pracownia florystyczna.

Profesjonalny florysta zajmuje się kreacją dekoracji roślinnych – od niewielkich kompozycji na potrzeby indywidualne po duże projekty i bukiety ślubne. Florysta zajmuje się w tym wypadku kompleksowym upiększeniem każdego wnętrza, wykorzystując techniki florystyki oraz rośliny doniczkowe i cięte. Stosuje zasady kompozycji plastycznej w swojej profesji i wie, jak umiejętnie zagospodarować przestrzeń oraz estetycznie udekorować pomieszczenia. Zadaniem florysty jest także wizualna oprawa wszelkich uroczystości, np. komunii czy wesela. Umiejętności florysty pozwalają także dekorować kwiatami takie przestrzenie, jak instytucje państwowe, prywatne firmy, ogródki znajdujące się przy kawiarniach czy różnego rodzaju eventy na świeżym powietrzu bądź w lokalach zamkniętych.

 

Florystyka – szkoła policealna w Krakowie

Osoby, które skończą kierunek florysta w Krakowie, otrzymają możliwość zatrudnienia w kwiaciarni albo założenia własnej działalności w tej tematyce (np. florystyka ślubna). Na popularności zyskują także firmy dekoratorskie w Krakowie, zajmujące się planowaniem i aranżacją wystrojów wnętrz czy ogrodów, a także przygotowywaniem dekoracji kwiatowych na śluby lub chrzciny. Jako florysta znajdziesz zatrudnienie w firmach zajmujących się świadczeniem usług w zakresie projektowania wyposażenia ogrodów oraz wszelkich wnętrz przy użyciu dekoracji roślinnych, które mogą składać się z kwiatów ciętych i doniczkowych. Jak można zauważyć, zawód florysty daje naprawdę duże możliwości, dlatego warto podjąć edukację i zapewnić sobie przyszłość, która stanie się nie tylko dobrze opłacalną pracą, ale też pasją, z której można czerpać wiele przyjemności.

Szczegóły związane z kierunkiem florysta

Jeżeli interesuje Cię florystyka – szkoła policealna w Krakowie Faber z pewnością spełni Twoje oczekiwania! Sprawdź szczegóły związane z naszą szkołą policealną.

Czesne 0 zł – cały okres nauki
Cykl kształcenia
: 1 rok (2 semestry)
Forma kształcenia: zaocznie (sobota-niedziela, 2 weekendy w miesiącu)

Dla zawodu florysta obecnie wyodrębniono następującą kwalifikację:
OGR.01 – wykonywanie kompozycji florystycznych
Egzamin potwierdzający kwalifikację OGR.01 pod koniec II semestru.

Dokumenty wymagane do zapisu:

 • podanie o przyjęcie do szkoły (na druku dostępnym w sekretariacie szkoły),
 • świadectwo ukończenia szkoły średniej,
 • dokument tożsamości (do wglądu),
 • 2 zdjęcia (legitymacyjne),
 • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki (skierowanie do lekarza medycyny pracy do odbioru w sekretariacie szkoły przy zapisie).
 

GALERIA PRAC – prace naszych florystów oraz kursantów

Program nauczania – florysta

Nauka na kierunku florysty łączy przygotowanie teoretyczne z praktyką. Program nauczania przygotowujemy z naciskiem na osiągnięcie przez kursantów rzeczywistych umiejętności pozwalających na podjęcie zatrudnienia w zawodzie. 

Przedmioty ogólnokształcące

 1. Podstawy przedsiębiorczości*


Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

 1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
 2. Podstawy florystyki
 3. Planowanie kompozycji i dekoracji roślinnych
 4. Przygotowanie  do  sprzedaży roślin, wyrobów i materiałów florystycznych
 5. Język obcy zawodowy


Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

 1. Przygotowanie materiałów florystycznych i wykonywanie kompozycji
 2. Praktyka zawodowa 4 tygodnie (140 h)

*zajęcia prowadzone tylko dla słuchaczy, którzy na wcześniejszym etapie edukacyjnym nie realizowali tego przedmiotu

UWAGA: zajęcia praktyczne organizowane są w naszej pracowni florystycznej, w ośrodkach kształcenia praktycznego oraz pracowniach szkolnych.

Wiedza i umiejętności absolwenta

Absolwenci znajdują pracę:

 • w kwiaciarniach,
 • w firmach zajmujących się organizacją ślubów,
 • w firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i wystaw sklepowych,
 • w takich miejscach jak pracownia florystyczna.

Absolwent FABER Centrum Kształcenia otrzyma:

 • świadectwo o ukończeniu szkoły policealnej na druku MEN,
 • świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (po zdaniu egzaminu),
 • dyplom w zawodzie Florysta oraz suplement w języku polskim i angielskim (po zdaniu egzaminu z kwalifikacji).
 
 
florysta
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.