Florysta – Kraków – o zawodzie

Florysta jest zawodem stworzonym dla każdej osoby posiadającej przynajmniej trochę wyobraźni i poczucia estetyki. Oferowany przez nas kierunek florysty w szkole policealnej w Krakowie kierujemy także do osób, które wcześniej nigdy nie zajmowały się kwiatami. Ci, którzy kochają kwiaty i od dawna pasjonują się ich uprawą, z pewnością będą natomiast zadowoleni, mogąc zdobyć wiedzę i umiejętności, a następnie wykorzystać je w przyszłości, której efektem może być własna pracownia florystyczna.

 

Profesjonalny florysta zajmuje się kreacją dekoracji roślinnych – od tworzenia kompozycji kwiatowych czy wiązanek okolicznościowych na potrzeby indywidualne po duże projekty i bukiety ślubne. Florysta zajmuje się w tym wypadku kompleksowym upiększeniem każdego wnętrza, wykorzystując techniki florystyki oraz rośliny doniczkowe i cięte. Stosuje zasady kompozycji plastycznej w swojej profesji i wie, jak umiejętnie zagospodarować przestrzeń oraz estetycznie udekorować pomieszczenia. Zadaniem florysty jest także wizualna oprawa wszelkich uroczystości, np. komunii czy wesela. Umiejętności florysty, które można zdobyć w szkołach policealnych, pozwalają także dekorować kwiatami takie przestrzenie, jak instytucje państwowe, prywatne firmy, ogródki znajdujące się przy kawiarniach czy różnego rodzaju eventy na świeżym powietrzu bądź w lokalach zamkniętych.

 

Florystyka – szkoła policealna w Krakowie

Osoby, które skończą kierunek florysta w Krakowie, otrzymają możliwość zatrudnienia w kwiaciarni albo założenia własnej działalności w tej tematyce (np. florystyka ślubna). Na popularności zyskują także firmy dekoratorskie w Krakowie, zajmujące się planowaniem z zakresu aranżacji wnętrz czy ogrodów dekoracjami roślinnymi, a także przygotowywaniem dekoracji kwiatowych na śluby lub chrzciny. Jako florysta znajdziesz zatrudnienie w firmach zajmujących się świadczeniem usług w zakresie projektowania wyposażenia ogrodów oraz wszelkich wnętrz przy użyciu dekoracji roślinnych, które mogą składać się z kwiatów żywych ciętych i doniczkowych. 

Jak można zauważyć, zawód po kierunku florysta daje naprawdę duże możliwości, dlatego warto podjąć edukację i zapewnić sobie przyszłość, która stanie się nie tylko dobrze opłacalną pracą, ale też pasją, z której można czerpać wiele przyjemności. Warto też wiedzieć, że podczas gdy kursy florystyki często sporo kosztują, policealna szkoła florystyczna w Centrum Kształcenia Faber jest darmowa!

 

Szczegóły związane z kierunkiem florysta

Jeżeli interesuje Cię florystyka – szkoła policealna w Krakowie Faber z pewnością spełni Twoje oczekiwania! Nasi wykładowcy prowadzą zajęcia w sposób profesjonalny i odpowiedzą na każde pytanie. Sprawdź szczegóły związane z naszą szkołą policealną.

Czesne 0 zł – cały okres nauki
Cykl kształcenia
: 1 rok (2 semestry)
Forma kształcenia: zaocznie (sobota-niedziela, 2 weekendy w miesiącu)

Dla zawodu florysta obecnie wyodrębniono następującą kwalifikację:
OGR.01 – wykonywanie kompozycji florystycznych
Egzamin potwierdzający kwalifikację OGR.01 pod koniec II semestru.

Dokumenty wymagane do zapisu:

 • podanie o przyjęcie do szkoły (na druku dostępnym w sekretariacie szkoły),
 • świadectwo ukończenia szkoły średniej,
 • dokument tożsamości (do wglądu),
 • 2 zdjęcia (legitymacyjne),
 • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki (skierowanie do lekarza medycyny pracy do odbioru w sekretariacie szkoły przy zapisie).
 

GALERIA PRAC – prace naszych florystów oraz kursantów

 

Program nauczania – florystyka (Kraków)

Jeśli chodzi o szkoły policealne, nauka na kierunku florysty łączy przygotowanie teoretyczne z praktyką na materiałach roślinnych. Program nauczania przygotowujemy z naciskiem na osiągnięcie przez kursantów rzeczywistych umiejętności pozwalających na podjęcie zatrudnienia w zawodzie. 

Przedmioty ogólnokształcące

 1. Podstawy przedsiębiorczości*


Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

 1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
 2. Podstawy florystyki
 3. Planowanie kompozycji i dekoracji roślinnych
 4. Przygotowanie  do  sprzedaży roślin, wyrobów i materiałów florystycznych
 5. Język obcy zawodowy


Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

 1. Przygotowanie materiałów florystycznych i wykonywanie kompozycji
 2. Praktyka zawodowa 4 tygodnie (140 h)

*zajęcia prowadzone tylko dla słuchaczy, którzy na wcześniejszym etapie edukacyjnym nie realizowali tego przedmiotu

UWAGA: zajęcia praktyczne organizowane są w naszej pracowni florystycznej, w ośrodkach kształcenia praktycznego oraz pracowniach szkolnych.

Wiedza i umiejętności absolwenta

 

Jako florysta możesz pracować:

 • w kwiaciarniach,
 • w firmach zajmujących się organizacją ślubów,
 • w firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i wystaw sklepowych,
 • w takich miejscach jak pracownia florystyczna  i w salonach florystycznych.
 

Absolwent FABER Centrum Kształcenia otrzyma:

 • świadectwo o ukończeniu szkoły policealnej na druku MEN,
 • świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (po zdaniu egzaminu),
 • dyplom w zawodzie Florysta oraz suplement w języku polskim i angielskim (po zdaniu egzaminu z kwalifikacji).
 
 
florysta