Księgowość – studia czy kurs?

Księgowość – studia czy kurs?

Księgowość to dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa prawidłowe zarządzanie finansami jest konieczne zarówno by utrzymać płynność finansową, jak i spełnić wymogi prawne. Umiejętności, jakie zdobywa się podczas nauki księgowości, pozwalają na podjęcie pracy w różnych miejscach, ponadto ułatwiają prowadzenie własnego biznesu. W związku z tym należy postawić pytanie: czy lepiej wybrać studia podyplomowe z księgowości, czy może skupić się na kursach księgowych, aby zdobyć kwalifikacje potrzebne do pracy w tym zawodzie?

Studia podyplomowe i I stopnia z księgowości

Studia z księgowości to popularna ścieżka edukacyjna dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów. Część osób decyduje się na rozpoczęcie studiów ekonomicznych I stopnia tuż po ukończeniu szkoły średniej, inni natomiast wybierają studia podyplomowe, będące ścieżką dla osób, które posiadają już wykształcenie wyższe, a chcą doszkolić się w zakresie finansów. Program studiów obejmuje szeroki zakres tematów, w tym sporządzanie deklaracji podatkowych, księgowanie faktur oraz przygotowywanie przelewów bankowych. Absolwenci studiów podyplomowych mogą liczyć na solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, które pozwolą im na efektywne pełnienie roli księgowego.

Jednakże studia te są zazwyczaj kosztowne (w przypadku trybu zaocznego) i czasochłonne. Wymagają one poświęcenia kilku lat na naukę – od trzech do pięciu, jeżeli zdecydujemy się na studia magisterskie – co może być wyzwaniem dla osób, które chcą szybko przystąpić do wykonywania zawodu księgowego. Dlatego wiele osób rozważa alternatywne metody kształcenia, takie jak kursy księgowości.

Czy można zostać księgowym bez studiów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Kursy księgowości stanowią coraz bardziej popularną opcję dla osób pragnących podjąć pracę w tym zawodzie. Oferują skoncentrowane i praktyczne podejście do nauki, skupiając się na kluczowych umiejętnościach, które są niezbędne do pracy księgowego, bez żadnych dodatkowych, niepotrzebnych przedmiotów. Ponadto nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, by zapisać się na kurs.

Istnieją różne kursy księgowości – możesz zdecydować się na szkolenie od podstaw, a gdy już opanujesz tę wiedzę, możesz doszkolić się z obsługi kasy fiskalnej czy popularnych programów, takich jak Symfonia bądź Płatnik. Nauczysz się umiejętności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy dokumentacji finansowej, tworzeniem sprawozdań finansowych, ewidencji kosztów i wielu innych praktycznych czynności, które otworzą przed Tobą drogę na przyszłość zawodową. Po ukończeniu szkolenia zdobywasz certyfikat ukończenia kursu oraz zaświadczenie MEN.

Kurs księgowości – czy warto?

Odpowiedź zależy od indywidualnych potrzeb i celów zawodowych. Kursy księgowości oferują wiele zalet, które sprawiają, że są one atrakcyjną opcją dla przyszłych księgowych. Przede wszystkim kursy te są krótsze i tańsze niż studia. Skumulowanie najważniejszych informacji w określonej liczbie godzin to możliwość szybkiego zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości, potrzebnych do podjęcia pracy jako samodzielny księgowy lub samodzielna księgowa. Małe grupy, skonkretyzowana wiedza i niedługi czas nauki to cechy doceniane przez wielu kursantów.

Zawód księgowego – szkól się na kursach w Faberze!

Zarówno studia podyplomowe z księgowości, jak i kursy księgowości mają swoje zalety. Studia oferują szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną, która może być przydatna w zawodzie księgowego. Jednak kursy księgowości stanowią bardziej skoncentrowane i praktyczne podejście do nauki, które pozwala na szybkie zdobycie umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy. Zapraszamy do Centrum Kształcenia Faber w Krakowie, gdzie zapewnimy Ci wszystkie niezbędne materiały szkoleniowe oraz profesjonalne nauczanie, które pozwoli Ci zrozumieć, na czym polega praca księgowego i otworzy przed Tobą różne ścieżki na rynku pracy. Zapisz się na kurs księgowości już dziś!