Asystentka stomatologiczna a higienistka – czym się różnią?

Asystentka stomatologiczna a higienistka – czym się różnią?

W dziedzinie stomatologii istnieje wiele różnych zawodów, które mają za zadanie wspierać dentystów w zapewnianiu opieki stomatologicznej pacjentom. Dwie z najczęściej spotykanych ról to asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna. Zawody te, choć pod niektórymi względami podobne, różnią się zakresem obowiązków i wymaganiami dotyczącymi wykształcenia. Jak wygląda praca w obu zawodach i na który się zdecydować?

Higienistka stomatologiczna – opis zawodu

Higienistka stomatologiczna zajmuje się głównie profilaktyką i promocją zdrowia jamy ustnej. Do jej głównych zadań należy wykonywanie zabiegów profilaktycznych, takich jak polerowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego czy przeprowadzanie fluoryzacji. Higienistki stomatologiczne są także odpowiedzialne za edukację pacjentów w zakresie higieny dentystycznej, co obejmuje instruktaż dotyczący prawidłowego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznej. Higienistka stomatologiczna wykonuje również badania jamy ustnej, zabiegi przeprowadza natomiast pod nadzorem stomatologa.

Aby zdobyć zawód higienistki stomatologicznej, wystarczy ukończyć 2-letnią szkołę policealną, podczas której zdobywa się wiedzę w zakresie profilaktyki i promocji związanej ze zdrowiem jamy ustnej, a także umiejętność przeprowadzania zabiegów leczniczych. Praca higienistki wymaga precyzji, cierpliwości oraz umiejętności interpersonalnych, które są niezbędne w kontakcie z pacjentami.

Asystentka stomatologiczna – opis zawodu

Asystentka stomatologiczna to osoba, która wspiera stomatologa w codziennej pracy, zapewniając sprawne funkcjonowanie gabinetu dentystycznego. Do głównych zadań asystentki stomatologicznej należy przygotowanie gabinetu przed wizytą pacjenta, sterylizacja narzędzi, a także pomoc stomatologowi podczas zabiegów. Asystentka stomatologiczna może również zajmować się administracyjnymi aspektami pracy gabinetu, takimi jak umawianie wizyt czy prowadzenie dokumentacji pacjentów.

Aby zostać asystentką stomatologiczną, również wystarczy ukończyć szkołę policealną, która trwa jednak krócej2 semestry (1 rok). W trakcie kształcenia asystentki stomatologiczne zdobywają umiejętności niezbędne do pomocy stomatologowi w procesie leczenia oraz zapewniania komfortu pacjentów. Praca asystentki stomatologicznej wymaga dobrej organizacji, zdolności manualnych oraz umiejętności współpracy z zespołem stomatologicznym.

Higienistka a asystentka stomatologiczna – podobieństwa i różnice

Mimo że zarówno higienistka stomatologiczna, jak i asystentka stomatologiczna pracują w gabinetach dentystycznych, ich role i obowiązki różnią się znacząco. Praca higienistek stomatologicznych skupia się głównie na wykonywaniu zabiegów i badań oraz edukacji pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej. Z kolei asystentki stomatologiczne skupiają się raczej na współpracy i asystowaniu dentystom, w tym na przygotowywaniu sprzętu czy materiałów stomatologicznych do wypełnień i wycisków. Oba zawody wymagają wysokiego poziomu precyzji i jednocześnie empatii w pracy z pacjentem. Szkolenie na asystentkę jest krótsze niż na higienistkę.

Kim zostać: higienistką stomatologiczną czy asystentką?

Decyzja, czy zostać higienistką stomatologiczną, czy asystentką stomatologiczną, zależy od indywidualnych preferencji i celów zawodowych. Higienistki stomatologiczne mają bardziej zaawansowane obowiązki w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej, a ich praca jest bardziej zróżnicowana. Z kolei asystentka stomatologiczna ma wsparciowy charakter. Jej rola może być odpowiednia dla osób, które preferują bardziej techniczne i organizacyjne zadania oraz chcą szybciej rozpocząć pracę po ukończeniu rocznej nauki.

Zapraszamy do szkoły policealnej w Centrum Kształcenia Faber w Krakowie zarówno na szkolenie z zakresu asystentki stomatologicznej, jak i higienistki stomatologicznej!