Czym zajmuje się technik logistyk?

Czym zajmuje się technik logistyk?

We współczesnym rynku konieczne jest efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Logistyka transportu i logistyka dystrybucji to tematy, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności planowania. W tej roli sprawdzi się technik logistyk, którego doświadczenie cenione jest w wielu branżach na całym świecie. A zatem czym zajmuje się logistyk i czy warto szkolić się w branży logistycznej?

Co robi technik logistyk?

Technik logistyk odpowiada za koordynację łańcucha dostaw w firmie, z czym wiąże się wiele obowiązków. Do jego zadań należy m.in.:

  • planowanie logistyczne – opracowywanie strategii dotyczących transportu, składowania i zarządzania zapasami wraz z wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej;
  • organizacja transportu – wybór optymalnych tras transportu, negocjowanie umów z przewoźnikami, monitorowanie przesyłek i zarządzanie dokumentacją wraz z kontrolowaniem przemieszczania towarów;
  • zarządzanie magazynem – nadzór nad procesem składowania towarów, kontrola stanów magazynowych, planowanie załadunku i rozładunku;
  • kontrola jakości – zapewnienie zgodności produktów z określonymi standardami jakościowymi oraz śledzenie ewentualnych reklamacji i zwrotów;
  • optymalizacja procesów – stałe dążenie do usprawnienia i optymalizacji procesów logistycznych w celu obniżenia kosztów i zwiększenia efektywności.

Kto może zostać technikiem logistykiem?

Osoba, która chce zostać technikiem logistykiem, powinna posiadać przede wszystkim umiejętności organizacyjne, analityczne oraz komunikacyjne. Konieczna jest wiedza informatyczna, technik logistyk pracuje bowiem nad organizacją transportu, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne i zaawansowane arkusze kalkulacyjne. Istotna jest także umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i planowania w różnym dystansie czasowym. Przydatne mogą okazać się dobrze rozwinięte cechy komunikatywne, pomagające w efektywnej komunikacji z kontrahentami i współpracownikami, oraz znajomość języków obcych, w tym języka angielskiego na poziomie wyższym.

Gdzie można pracować w zawodzie logistyka?

W zawodzie technik logistyk będziesz miał możliwość znalezienia pracy w różnych branżach, takich jak:

  • przemysł – fabryki, zakłady produkcyjne, dystrybutorzy,
  • handel – sieci handlowe, hurtownie, sklepy internetowe,
  • transport i spedycja – firmy transportowe, agencje spedycyjne, porty lotnicze i morskie,
  • logistyka kontraktowa – firmy outsourcingowe zajmujące się zarządzaniem łańcuchem dostaw na zlecenie innych firm,
  • instytucje publiczne – organizacje rządowe zajmujące się planowaniem infrastruktury transportowej oraz logistyki kryzysowej.

Ile zarabia technik logistyk?

Ile zarabia logistyk? Zgodnie z danymi ze stycznia 2024 toku mediana zarobków technika logistyka to 4800 zł brutto. Osoby z większym doświadczeniem na wyższych stanowiskach zarabiają 5 980 zł brutto i więcej.

Technik logistyk – czy warto zdecydować się na kurs?

Zawód technika logistyka wymaga odpowiedniego wykształcenia. Po ukończeniu technikum logistycznego można już podjąć się prac na niektórych stanowiskach, jednak często wymagana jest szersza wiedza w tym zakresie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy na technika logistyka to szansa nie tylko na zdobycie lepszych umiejętności, ale też na znalezienie lepiej płatnej pracy na wyższych stanowiskach. Ogromne możliwości na rynku pracy i zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami z zakresu planowania produkcji, logistyki transportu i nie tylko sprawia, że technik logistyk zdecydowanie jest kierunkiem, w którym warto się szkolić.

Jeżeli interesuje Cię zdobycie kwalifikacji w tym zawodzie, zapraszamy do Centrum Kształcenia Faber na dwuletni kurs zaoczny w Krakowie!