Dlaczego warto zostać technikiem programistą?

Nie bez powodu mówi się, że zawód technika programisty jest zawodem przyszłości. Na przestrzeni ostatnich lat widać, jak szybko zmienia się technologia, z której korzystamy na co dzień, jak wiele możliwości daje internet, różnego rodzaju programy komputerowe oraz aplikacje. Za ten postęp odpowiadają właśnie programiści. Zawód ten daje gwarancję nieustannego rozwoju oraz o czym powszechnie wiadomo, zadowalających zarobków. Jak w takim razie zrobić pierwszy krok do zostania zawodowym programistą? Jakie są zalety tego typu pracy?

Rodzaje programistów

Aktualnie web developerzy, mimo że znają większość języków programowania, zazwyczaj specjalizują się w jednym z nich. W zależności od tego, których języków używają w swojej codziennej pracy, mogą być front-end developerami lub back-end developerami. Front-end developer dba o to, by aplikacja webowa była atrakcyjna dla użytkownika, funkcjonalna i dostosowana do różnych urządzeń. Z kolei back-end developer odpowiada za budowanie aplikacji serwerowej, obsługuje komunikację między serwerami i obsługuje bazy danych. Na rynku znajdują się również full stack developerzy, którzy posiadają umiejętności front- i back-end developera.

Jak zostać technikiem programistą?

Pierwszym krokiem do wykonywania tego zawodu jest zapisanie się na kurs Technik Programista w Krakowie w Centrum Kształcenia Faber. Kształcenie w tym kierunku trwa 4 semestry (2 lata) i odbywa się w systemie zaocznym (sobota i niedziela, 2 razy w miesiącu).

Dla tego zawodu wyodrębniono aktualnie dwie kwalifikacje:

INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

Przedmioty realizowane w ramach kursu:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretyczny
1.Bezpieczeństwo i higiena pracy
2.Podstawy informatyki
3.Język angielski zawodowo
4.Projektowanie oprogramowania
5.Testowanie i dokumentowanie aplikacji
6.Programowanie obiektowe
7.Projektowanie stron internetowych
8.Projektowanie i administrowanie bazami danych

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1.Programowanie aplikacji desktopowych
2.Programowanie aplikacji mobilnych
3.Programowanie aplikacji zaawansowanych
4.Programowanie aplikacji internetowych

Czego można nauczyć się na kursie?

Absolwenci po ukończeniu kursu na kierunku Technik Programista będą posiadać fachową wiedzę z zakresu projektowania baz danych i stron internetowych, a także programowania i testowania różnego rodzaju aplikacji. Kursanci poznają podstawowe języki programowania, takie jak Python, C++, JavaScript, PHP, SQL (przydatny do tworzenia i zarządzania relacyjnymi bazami danych), HTML 5 i CSS (wykorzystywany do tworzenia stron internetowych).

Jakie są zalety pracy w zawodzie technik programista?

Istnieje szereg zalet pracy jako programista. Głównym atutem są przede wszystkim zarobki, które już na początku pracy w zawodzie są znacznie wyższe niż przeciętna wypłata. Fachowcy w tej dziedzinie mogą zarabiać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Decydując się na pracę w korporacji ma się zagwarantowane nowoczesne miejsce pracy. Z drugiej jednak strony jest to zawód, który można wykonywać zdalnie, można więc pracować z domu, a szerzej mówiąc, z każdego miejsca na ziemi, gdzie jest dostęp do internetu.

Atutem jest również fakt, że programista jest zawodem prestiżowym, niezwykle szanowanym na rynku pracy. Ponadto jest to zajęcie ciekawe i rozwojowe, dzięki czemu nie można się narazić na wypalenie zawodowe.

Czy są jakieś wady w pracy technika programisty?

Oczywiście każdy zawód ma swoje zalety, ale też wady. Jak jest w przypadku programisty? Przede wszystkim jest to zajęcie związane z napięciem i stresem – trzeba mieć świadomość tego, że za dużym wynagrodzeniem stoją duże wymagania. Koniecznością programisty jest też wielogodzinna praca przed komputerem, a to może się niekorzystnie odbić na zdrowiu, jeśli taka osoba nie zadba o odpowiednią dawkę ruchu. Ostatnim minusem jest konieczność ciągłego dokształcania ze względu na ciągle zmieniające się trendy w językach programowania.